Świętujemy Narodowe Święto Niepodległości w naszej Małej Ojczyźnie
Gminne Świętowanie rozpoczęto od Mszy świętej w intencji naszej Ojczyzny, a więc wszystkich nas… Poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami, władze samorządowe i mieszkańcy zapełnili kościół.
W kazaniu ks. Ariel postawił pytania o wartość SŁÓW, szczególnych słów:
Co dla nas, ludzi XXI wieku oznaczają trzy słowa wypisane na naszych sztandarach: BÓG, HONOR i OJCZYZNA ? Bo bardzo często, mówiąc o tych trzech słowach i patrząc na te sztandary mówimy co one znaczyły kiedyś dla naszych przodków. Ale teraźniejszość naszej Ojczyzny to my ludzie, żyjący dzisiaj i teraz, w konkretnych warunkach życia. To dzisiaj chcemy się zapytać czym dla nas są te trzy wielkie słowa BÓG HONOR i OJCZYZNA?
Pierwsza sprawa to BÓG dla człowieka współczesnego. Dlaczego na naszych sztandarach wypisujemy w pierwszej kolejności właśnie to słowo? I dzisiaj gromadzimy się najpierw w świątyni nie po to by narzucić wiarę, czy mówić o tym że kwestia naszej religii najczęściej wyznawanej ojczyźnie jest najważniejsza, jedyna. Znając historię Polski wiemy, że za tym słowem Bóg kryła się ogromna tolerancja dla wszystkich, którzy wyznawali wiarę w Boga, może i w różny sposób. I w tym od średniowiecza nawet już byliśmy wyjątkowi. W tym haśle Bóg nie kryje się idea jakiejś jednej religii nawet ale kryje się coś głębszego – absolutne przekonanie, że człowiek nie jest Bogiem! Kwestia Boga wypisanego na naszych sztandarach jest właśnie świadomością tego, że nie od nas wszystko zależy. Świadomością tego, że przed Kimś zdajemy sprawę, że od Kogoś otrzymaliśmy „dar i zadanie”, jak lubił to powtarzać św. Jan Paweł II i A dzisiejsze pokusa bardzo powszechna również i w naszej ojczyźnie ucieczki od Boga to często jest właśnie pokusa ucieczki w to, abym to ja stał się bogiem. By to ode mnie wszystko zależało, abym przed nikim nie musiał odpowiadać, rozliczać się. Powiedzieć dzisiaj słowo BÓG znaczy to, że jest Ktoś nade mną, Kto daje życie, daje zadania, daje dary, ale też rozlicza z tego jak ten dar został przyjęty i wykorzystany.
Co może oznaczać dzisiaj słowo HONOR? Kwestia honoru to kwestia charakteru, kwestia wartości, ukształtowania odpowiedzialności za słowo, odpowiedzialności za życie, odpowiedzialności za powierzone sobie obowiązki. Często dzisiaj z przykrością zauważa się coraz większą tendencję właśnie do braku honoru. Do tego, że ludzie nawet wydawałoby się bardzo poważni, zajmujący bardzo poważne stanowiska nie potrafią przyznać się do błędu, potrafią publicznie kłamać, zmieniać zdanie nie tłumacząc się w ogóle z niego. Przecież to wszyscy oglądamy, wszyscy tego słuchamy, wszyscy tym jakoś żyjemy. To później procentuje w ogólnym podejściu do naszych obowiązków, do danego słowa, że często dzisiaj słowo dane komuś może nic nie znaczyć. Chcemy więc dzisiaj wziąć sobie do serca również słowo HONOR, nie po to by wymagać honoru od wszystkich wokół nas, ale samemu kształtować siebie jako człowieka pełnego honoru, czyli człowieka odpowiedzialnego za to, co mówi, co robi – człowieka dojrzałego, człowieka z charakterem. Człowieka, który ceni sobie wartości i dla tych wartości potrafi nieraz zrezygnować ze swojej wygody, ze swojego egoizmu czy ze swojego ja.
I trzecie słowo z naszych sztandarów – OJCZYZNA. co to słowo może znaczyć dla człowieka XXI wieku? Czy tylko to, że tu mieszkamy? Czy tylko to, że przecież mamy jakąś historię, jakieś korzenie, że mówimy w konkretnym języku, mamy ojczystą kulturę? Słowo Mówiąc dzisiaj o Ojczyźnie, patrząc na nasze narodowe barwy musimy sobie zadać pytanie: jak o niej myślimy, jak o niej mówimy w domu do dzieci, do wnuków, rozmawiamy w pracy. Czy dzisiaj jedynym tematem dotyczącym ojczyzny nie stał się temat politycznej walki? Czy Ojczyzna nie jest czymś więcej? Czy my dzisiaj nie potrzebujemy właśnie sięgnięcia do korzeni, kultury języka, literatury, historii, sztuki architektury. Do tego wszystkiego, co jest tym duchowym korzeniem polskości, bycia Polakiem. Tak wiele faktów z naszej historii nam umyka. Często odwiedzając różne miejsca ze zdziwieniem otwieramy oczy; to takie rzeczy mamy w Polsce? Trzeba więc nam tego pogłębiania naszej świadomości, że bycie Polakiem to coś bardzo ważnego, istotnego i to wiąże się pewną duchową wspólnotą, nie tylko nas żyjących teraz, ale tych którzy byli przed nami i zostawili nam swoje doświadczenie, swoją miłość dla Ojczyzny, swoje poświęcenie. To odkrycie tego, że bycie Polakiem to jest rzecz dumna. To bycie Polakiem to jest coś, czym możemy się chlubić. Mamy piękną historię pełną straty i ofiar. Te straty i ofiary wynikają z honoru, z umiejętności poświęcenia życia dla sprawy. Patrzymy dzisiaj z dumą na wiele rzeczy, na rozwój naszej Ojczyzny, ale też z dumą patrzymy na naszą historię, na dzisiejsze uroczystości te nasze tutaj lokalne, ale te, które odbywają się w stolicy.
Patrząc z dumą na sztandary, gdzie ciągle widnieją te trzy słowa BÓG, HONOR i OJCZYZNA chcemy sobie zadawać pytanie, czy my współcześni Polacy jesteśmy ludźmi którzy wierzą w Boga czy jesteśmy ludźmi, którzy w swoim życiu kierują się honorem i czy jesteśmy ludźmi, którzy potrafią naprawdę kochać Ojczyznę?
Z tymi myślami pozostańmy nie tylko dzisiaj, ale na kolejne dni…
Dalsza droga prowadziła zebranych na cmentarz i pod Dąb Wolności, miejsca symboliczne dla naszej wioski upamiętniające czas historii…
Uroczystości zakończono podróżą pamięci w sali Domu Kultury…. (foto.p. Krzysztof Fiołek)