Kaplice i kapliczki

KAPLICA MATKI BOŻEJ ŚNIEŻNEJ NA TRZONCE

 

Rozpoczynamy prezentację porąbczańskich kaplic i kapliczek, od tej, która jest położona najwyżej w naszej miejscowości, na TRZONCE – 729 m.n.p.m.

 

 

KAPLICZKA MATKI BOŻEJ NA TRZONCE

 W pobliżu zielonego szlaku turystycznego, biegnącego  z Porąbki  na Przełęcz Kocierską – na Trzonce – znajduje się pięknie położona kapliczka z obrazem Matki Bożej Śnieżnej. Wewnątrz kaplicy jest figura przedstawiająca Upadek Pana Jezusa pod krzyżem oraz obraz Matki Bożej na tle ośnieżonych gór namalowany przez p. Józefa Laszczaka. Spod kapliczki wypływa źródełko z wodą.

Z dostępnych materiałów źródłowych nie ma jakichkolwiek informacji o genezie kapliczki. Najstarsi mieszkańcy twierdzą, że stała ona już za życia ich ojców i dziadków. Najprawdopodobniej, została wybudowana w połowie XVIII wieku, w dowód wdzięczności za ocalenie z zawieruch wojennych. Jej znaczenie wzrosło w czasie II wojny światowej, kiedy to partyzanci z oddziału „Garbnik”, stacjonujący na Długich Łąkach w Wielkiej Puszczy mieli tu punkt kontaktowy  z łącznikami oddziału „Sosienki” z Oświęcimia, którzy przyprowadzali tu jeńców zbiegłych z obozu koncentracyjnego Auschwitz.  Kontakty partyzantów z obydwu oddziałów odbywały o określonej porze i na umówione hasło. Jednak pewnego razu, gdy jak zwykle – łącznicy z „Garbnika” siedzieli schowani obok kapliczki oczekując na przybycie kolegów z „Soseienek” wraz z jeńcami usłyszeli na drodze wiodącej na drodze wiodącej od Bukowca podejrzane głosy. Intuicja, a może właśnie Matka Boża  nakazała im jak najszybciej wycofać się w głąb lasu. Chwilę później okazało się, że ktoś zdradził i pod kapliczkę podkradli się Niemcy.  Po tych wydarzeniach  zmieniono punkt kontaktowy, ale przez długie lata partyzanci wspominali cudowne ocalenie, jakiego tu doświadczyli.

Tradycja corocznych odpustów w pierwszą niedzielę sierpnia o godz.12.00, które coraz mocniej rozsławiają to miejsce zrodziła się  w latach 50-tych, kiedy to proboszcz parafii Czaniec, ks. Jan Stachańczyk odprawił tutaj pierwszą Mszę Świętą. W 1959 Kuria Metropolitalna w Krakowie przekazała Trzonkę w administrację parafii w Porąbce. Kolejni duszpasterze  w Porąbce ks.  Józef Strączek, ks. Eugeniusz  Nycz, a obecnie ks. Zdzisław Grochal otoczyli troską to miejsce, a opiekę całoroczną wraz z bieżącymi remontami podejmuje miejscowa rodzina Państwa Jurczaków.  Aby podumać nad pięknem tego miejsca pełnego modlitwy, tradycji rodzinnych spotkań już przez 60 lat zapraszamy do zerknięcia na archiwalne strony relacji Bielsko – Żywieckiego Gościa Niedzielnego.

Odpust u MB Śnieżnej na Trzonce 2015

Klimatyzacja u Matki Bożej na Trzonce 2018

U najlepszej Mamy w sierpniowe południe na Trzonce  2019

U szczęśliwej Maryi w bukowej bazylice na Trzonce 2020

W „bukowej bazylice” na Trzonce – odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej – 2022      (Galeria)