Pierwszy tydzień naszego RORATNIEGO PIELGRZYMOWANIA
Radość wieczornego czuwania małych i dużych Parafian pierwszego tygodnia Adwentu zobaczmy na zdjęciach… I przeczytamy ciekawostki z „dotychczasowego pielgrzymowania”.
Nasze parafialne „drzwi święte” poznaliśmy w pierwszym dniu Rorat 2024… To miniatura jednych z pięciu drzwi prowadzących do BAZYLIKI ŚW. PIOTRA na Watykanie. Na co dzień Drzwi Święte są zamknięte na cztery spusty, nie mają klamek, aby nikt niepowołany nie mógł przez nie przejść. Otwierane są raz na 25 lat podczas uroczystego rozpoczęcia Roku Jubileuszowego, który w Rzymie jest ogłaszany od 1300 r. (Czasem również papież ogłasza nadzwyczajny Jubileusz i tak było w roku 2015/16 Rok Miłosierdzia)
W Watykanie właśnie 2 grudnia rozpoczęto przygotowanie tych drzwi do otwarcia. Wyjęto z zamurowanej strony wewnętrznej skrzynkę, w której znajduje się w niej klucz, który pozwoli na otwarcie Drzwi Świętych wieczorem 24 grudnia, a także klamki, pergamin potwierdzający ich zamknięcie oraz cegły i pamiątkowe medale Franciszka, Benedykta XVI i Jana Pawła II.
W drugim dniu Rorat (wtorek) ks. Ariel zabrał nas do BAZYLIKI ŚW. PIOTRA…Wyjątkowe to miejsce… Dlaczego ten Święty Piotr jest taki wyjątkowy w gronie wszystkich apostołów? Pan Jezus dał mu klucze Królestwa niebieskiego… I ustanowił swoim zastępcą na ziemi… każdy kolejny następca świętego Piotra to papież – obecnie jest nim papież FRANCISZEK…
Po tym jak Pan Jezus wstąpił do nieba i rozesłał apostołów na cały świat został Piotr skierował swe kroki do Rzymu… To tu był biskupem… głosił Ewangelię, udzielał sakramentów… chrześcijaństwo się szerzyło… aż cesarz Neron rozpoczął prześladowania chrześcijan… Piotr też poniósł śmierć męczeńską… Nie czuje się godny umierać tak jak mój Mistrz i dlatego ukrzyżowano go na odwróconym krzyżu…. uczniowie świętego Piotra pochowali go w grobie i potajemnie przychodzili na to miejsce przekazując sobie w pamięci – tu jest Piotr… Tak było do roku 313 kiedy to cesarz Konstantyn pozwolił chrześcijanom wyznawać swoją religię. Skończyły się prześladowania i Konstantyn wybudował trzy Bazyliki w Rzymie…
Pierwszą z nich była BAZYLIKA wybudowano bezpośrednio nad grobem świętego Piotra... I chociaż dzisiejsza Bazylika jest dużo młodsza to rzeczywiście prawdziwy grób świętego Piotra znajduje się głęboko pod ołtarzem głównym bazyliki. To tu do dzisiaj spoczywa Święty Piotr. Jest to miejsce, które mówi nam o jego wierze – Piotr swe życie złożył za Chrystusa. Piotr stał się następcą Jezusa w zarządzaniu Kościołem, ale też w tym, że tak samo jak Jezus oddał życie za swoich wiernych, dla których był biskupem. To tu w bazylice są również groby wielu innych papieży, między innymi św. Jana Pawła II.
Zabraliśmy Maryję i Józefa na rodzinne spotkania…
W trzeci dzień Rorat (środa) spotykaliśmy nadal św. Piotra,tym razem już w kolejnej BAZYLICE NAJŚWIĘTSZEGO ZBAWICIELA, ŚW. JANA CHRZCICIELA i ŚW. JANA EWANGELISTY… Krócej BAZYLIKA ŚW. JANA na LATERANIE. To katedra biskupa Rzymu… To tutaj znajdziemy kolejną pamiątkę po Piotrze – w ołtarzu głównym umieszczono relikwie ołtarza, na którym msze święte odprawiał Piotr... Tu papież odprawia mszę świętą w dni poświęcone Eucharystii – Wielki Czwartek i Boże Ciało. Obok bazyliki znajduje się Baptysterium św. Jana, bo przecież w pierwszych wiekach nie udzielano chrztu co niedzielę , ale raz w roku w Wielkanoc udzielał biskup, więc wybudowano specjalną kaplicę… Tutaj mamy drugie DRZWI ŚWIĘTE
A my na środowych Roratach … i Maryja z Józefem w kolejnych rodzinach
I w czwartek trzecia bazylika, już za murami miasta. Jej patronem jest kolejny Apostoł…, ale on nie należał do grona 12. Był najpierw prześladowcą chrześcijan i kiedy jechał z kolejną misją to pod Damaszkiem spotkał Jezusa, który zadał mu pytanie: „Szawle, Szawle dlaczego mnie prześladujesz?” I to był moment nawrócenia – radykalny moment zmiany życia. Przyszedł do chrześcijan, którzy nadal się go nadal z początku bali. Ten gorliwy prześladowca chrześcijan przyjął wiarę ochrzcił się – mowa o Św. Pawle. Po swoim nawróceniu, po swoim chrzcie zaczął głosić Ewangelię i to trzeba powiedzieć gorliwiej niż pozostali apostołowie. Wyruszył w 3 wielkie podróże misyjne, w czasie których jako pierwszy z apostołów dotarł do Europy i ochrzcił pierwszą chrześcijankę w Europie Lidię. Głosząc Ewangelię krążył wokół Morza Śródziemnego, chrzcząc i zakładając nowe Kościoły ,do których pisał listy – najwięcej listów znajdujących się w Nowym Testamencie napisał Święty apostoł Paweł – mamy ich aż 13 . Wreszcie święty Paweł dotarł też w pewnym momencie do Rzymu, ale nie całkiem dobrowolnie. Ojciec świętego Pawła pochodził z bardzo szlachetnej rodziny i Święty Paweł był obywatelem cesarstwa rzymskiego, ale jego wrogowie za jego gorliwość apostolską Chrystusa zastawili na niego pułapkę i oskarżyli go przed przedstawicielem cesarskim. Wtedy Święty Paweł ,widząc że jest w pułapce odwołał się do swego pochodzenia: ja jestem obywatelem rzymskim ja mam prawo żeby mnie osądził sam cesarz w Rzymie. Tak świętej Paweł znalazł się w Rzymie podróżując statkiem. Tutaj zastały go prześladowania chrześcijan i jako obywatel rzymski poniósł śmierć przez ścięcie mieczem. Na jego grobie wybudowano trzecią wielką bazylikę rzymską BAZYLIKĘ ŚW. PAWŁA za MURAMI. W centralnym miejscu bazyliki, nad grobem św. Pawła umieszczony jest dzisiaj ołtarz, podobnie jak w bazylice św. Piotra. Znamienna jest też galeria papieskich wizerunków w kształcie medalionów począwszy od świętego Piotra, znajdujących się na ścianach naw bazyliki. I tutaj są trzecie DRZWI ŚWIĘTE.
A my na czwartkowych Roratach … i Maryja z Józefem w kolejnych rodzinach
I piątkowe Roraty… Nie możemy iść w procesji światła, gdyż troszkę mamy ” demolki” w kościele… Ołtarz boczny Matki Bożej wyrusza do konserwacji. A na dzisiejszy dzień ks. Ariel wybrał BAZYLIKĘ MATKI BOŻEJ WIĘKSZEJ w RZYMIE. Bardzo bliska jest ona i naszej parafii, a to za sprawą kaplicy na Trzonce noszącej tytuł Matki Bożej Śnieżnej. To u początku naszej czwartej bazyliki jest szczególny cud sierpniowy. 5 sierpnia 358 r. na wzgórzu Eskwilin w Rzymie spadł śnieg. Był znak od Matki Bożej, która w ten sposób wskazała papieżowi Liberiuszowi i patrycjuszowi rzymskiemu Janowi, gdzie powinna stanąć świątynia jej poświęcona. I wybudowano przepiękną świątynię – Matki Bożej Większej – Matki Bożej Śnieżnej. Jest to najstarsza bazylika poświęcona Matce Boskiej w chrześcijaństwie zachodnim i czwarta bazylika papieska z DRZWIAMI ŚWIĘTYMI.I jeszcze jeden ważny znak posiada bazylika poświęcona Matce Bożej –RELIKWIE ŻŁÓBKA... w pięknym relikwiarzu zamknięte są deseczki ze żłóbka, w którym Maryja złożyła Jezusa – to taki prosty znak wiary.
A my na piątkowych Roratach … i Maryja z Józefem w kolejnych rodzinach i przyszedł ŚWIĘTY MIKOŁAJ
Na wieczornych Roratach odwiedziliśmy 4 BAZYLIKI RZYMU, a w sobotę zawędrowaliśmy do RZYMSKICH KATAKUMB… W pierwszych wiekach chrześcijaństwa (mniej więcej od początku II aż do rozpoczęcia IV wieku) w okolicach Rzymu powstało nawet kilkanaście podziemnych cmentarzysk, dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, w których wcześni chrześcijanie chowali swoich zmarłych. Jako, że pierwsi chrześcijanie w Rzymie byli prześladowani i oskarżani, nie mogli oni otwarcie wyznawać swojej wiary. Z tego powodu posługiwali się oni symbolami, które malowali albo grawerowali na ścianach katakumb. Rozwój katakumb umożliwiła budowa terenu, na którym znajduje się Rzym. Miasto leży na warstwach wulkanicznego tufu, dobrze nadającego się do drążenia, a tuf twardnieje pod wpływem powietrza. Katakumby zaczynały się od naziemnej działki, będącej własnością chrześcijan, na której sytuowano wejście. Schody prowadziły w dół do sieci korytarzy, odchodzących od jednej lub dwóch głównych galerii. W ścianach korytarzy umieszczano miejsca grobowe jedne nad drugimi. Z korytarzy można było wejść do pomieszczeń grobowych. W grobach tych w odprawiano msze święte w rocznicę śmierci.
A to my na sobotnich Roratach … i Maryja z Józefem w kolejnych rodzinach na dłuższym pobycie niedzielnym…