AKTUALNOŚCI

Dla MŁODYCH, BIERZMOWANYCH…

Zaproszenie do dziękczynienia za Sakrament Bierzmowania… Najpierw samych BIERZMOWANYCH, ich Świadków, Rodziców, Dziadków… W dzień Bł. Karoliny Kózkówny – CZWARTEK 18.11… A może warto przypomnieć sobie kilka myśli z wtorkowej uroczystości…

Z kazania ks. Ks. Marka Studenskiego, Wikariusza generalnego.

Dyskusja, właściwie kłótnia dziewczyny troszkę może starszej od was – miała 17 lat z mamą. I apogeum tej sprzeczki –  dziewczyna mówi, bo ty mnie nie rozumiesz, a ja mam prawo do szczęścia. Mama była oburzona, jak córka może tak mówić? Twierdzi, że ma prawo do szczęścia. Przecież życie to nie jest tylko samo szczęście, są różne chwile, trzeba wszystko umieć przyjąć. Pomyślałem i nawet powiedziałem tej mamie, że córka ma rację. Bo rzeczywiście mamy prawo do szczęścia! Pan Bóg nas stworzył po to, byśmy byli szczęśliwi. Mało tego, jesteśmy wszyscy przeznaczeni do szczęścia wiecznego, do nieskończonego szczęścia. I właśnie ta dziewczyna, nie wiedząc o tym, powiedziała prawdę o ludzkim życiem. Tylko pytanie, co zrobić, żeby być szczęśliwym? Gdzie tego szczęścia szukać?

Kiedyś na jednej z lekcji religii ksiądz Katecheta tłumaczył i nie mógł przekonać młodzieży, że rzeczy materialne nie dają do końca szczęścia. To była szkoła taka elitarna, gdzie płaciło się czesne. Jedna z uczennic szczególnie była taka zacięta w tej dyskusji i ksiądz próbował cierpliwie różnych przykładów: pomyślcie teraz kto z was miał dziewczynę, czy chłopaka i ten związek się rozpadł. Ktoś tam się zgłosił i katecheta pyta, gdybyś dał tej swojej dziewczynie pieniądze, czy ona by do ciebie wróciła?… No nie? A widzisz, czyli nie wszystko da się kupić. Ta co w życiu jest najwartościowsze, tego nie da się kupić, tego nie da się zyskać na siłę. I to jest prawda o  ludzkim życiu. I tu przykład … Amerykański milioner  kazał sobie odlać złotą kulę do pistoletu i znaleziono go zastrzelonego, popełnił samobójstwo. A obok niego była karteczka z napisem, „bo nigdy w życiu nie zaznałem szczęścia”.

Szczęście jest nieuchwytne, ale kto ma w sercu Pana Boga – jest szczęśliwy. Jest takie piękne francuskie przysłowie o duszy; W duszy, w której mieszka Bóg jest zawsze wiosna. I przykład mamy ks. Jerzego Popiełuszki nazwanej  matką Świętego. Zadziwiające świadectwo Marianny Popiełuszko – pani Marianna nie tylko straciła księdza już dziś Błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, który został zamordowany przez komunistów. Ale jako młoda matka musiała pochować swoją córeczkę. Potem umiera jej synowa i przyjmuje na wychowanie dzieci. I tak żegna powoli członków swojej rodziny. A w jej życiu jest coraz więcej siły, wszystkich w swojej rodzinie podtrzymuje na duchu, wspiera. Mówi, że trzeba się modlić, że nie można upadać –  kobieta, która tyle w życiu przeżyła. I mówi tam, gdzie jest Pan Bóg tam jest zawsze siła.

Trzeba się cieszyć, że dzisiaj na nowo od chrztu Świętego odkrywamy Pana Boga w naszym życiu – Ducha Świętego, który jest źródłem prawdziwej radości, której świat dać nie może. Na Chrzcie świętym każdy z nas był niemowlęciem, nie mogliśmy ani się otworzyć na Ducha Świętego, ani protestować, ani potwierdzić tego, że chcemy być chrześcijanami. To zrobili, ze nas nasi rodzice i dzięki Bogu, że to zrobili. Są tutaj dzisiaj z wami i podziękujcie im za ten dar.

A teraz wy sami w obecności waszych rodziców i księdza biskupa potwierdzacie, że chcecie trwać przy Panu Bogu. I to jest najlepszy wybór. Ten, kto trwa przy Panu Bogu, jest szczęśliwy, nawet jeśli czasami w życiu pojawi się jakaś gorzka, słona woda, bo życie wiadomo niesie ze sobą różne chwile. To Pan Bóg zawsze da siłę. Z Bożą pomocą można Wszystko przyjąć, wszystko przeżyć.

Duch Święty jest najlepszym przewodnikiem w życiu, jeśli będzie się go prosić: Duchu Święty, pozwól mi odkryć moje miejsce w życiu. Będziecie na swoim miejscu. I w tym miejscu, które Pan Bóg wam wyznacza. Jeśli odkryjecie Plan Boży względem was, będziecie szczęśliwi. Dzisiaj otrzymujecie źródło szczęścia i najlepszego przewodnika w życiu, jakim jest Duch Święty. Trzymajcie się go już od teraz aż do końca życia. Naprawdę warto. (wybrane fragmenty – tekst nieautoryzowany)