Bez kategorii

Biały tydzień… Dziękujemy CHRZESTNYM i przeżywamy odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Dzisiejsze słowo ks. Ariela o znakach chrzcielnych, z którymi idą przez życie ochrzczeni… Ale także o wielkiej roli chrzestnych wKościele…  Zanim to się stało to odprawione nabożeństwo majowe.

Dzisiaj również w naszej parfii Nabożeństwo Fatimskie i rozpoczęcie Nowenny do Ducha Świętego.

Z kazania ks. Ariela

Obok waszych rodziców macie jeszcze jednych rodziców których nazywamy RODZICAMI CHRZESTNYMI. Tytuł  ten, a właściwie to zadanie pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Były to takie czasy, kiedy zostać chrześcijaninem nie było tak łatwo dlatego, że chrześcijanie byli prześladowani i bardzo pilnowali tego, aby nikt kto nie jest jeszcze nawrócony nie został chrześcijaninem.  Żeby więc zostać chrześcijaninem trzeba było sobie znaleźć właśnie chrzestnego – to znaczy człowieka, który już był chrześcijaninem. Do chrześcijanina taki człowiek, który dopiero chciał zostać wyznawcą Chrystusa podchodził i mówił –  słuchaj jesteś chyba chrześcijaninem, bo żyjesz tak pięknie. Pomóż mi stać się chrześcijaninem. Chrzestny to był człowiek, który wprowadzał człowieka do Kościoła, do wspólnoty. Uczył go co to znaczy żyć po chrześcijańsku, jakie t są prawdy wiary, co to znaczy że pan Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał.  To wszystko dokonywało się nie w kościele, nie w szkole – to się dokonywało właśnie w domu, w relacji z tą osobą, która miała wprowadzić kandydata do Kościoła. Dlatego Kościół do dzisiaj kandydatom, którzy mają zostać rodzicami chrzestnymi stawia bardzo wysokie wymagania, bo jest to bardzo odpowiedzialne zadanie. To oni stanęli obok waszych rodziców i w imieniu waszym już wyznali wiarę pewnie, że wierzycie w Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Bo wiedzieli, że tę wiarę wam przekażą.

Dzisiaj macie przy sobie dwie rzeczy, które w dniu chrztu otrzymaliście od waszych rodziców chrzestnych. Najpierw wasza mama chrzestna założyła wam BIAŁĄ SZATĘ zaraz po tym jak zostaliście ochrzczeni. Dzisiaj macie na sobie trochę większe białe szaty, które sami ubraliście. To świadczy o tym, że w tej wierze, którą wyznali kiedyś za was rodzice i chrzestni zostaliście wychowani i ona w was się rozwija.

Drugą rzeczą, którą otrzymaliście od ojca chrzestnego jest ZAPALONA ŚWIECA, którą przynieśliście dzisiaj do kościoła. I teraz za chwilę, w drugiej części tego kazania  będzie właśnie ten najważniejszy moment dzisiaj, czyli ODNOWIENIE PRZYMIERZA CHRZTU ze świecą w ręku. Dzisiaj będziecie mówić sami, ale zanim będziecie mówić to tak jak dzisiaj sami ubraliście sobie białą szatę, którą kiedyś założyła wam matka chrzestna, tak zaraz sami odpalicie swoje świece chrzcielne od Paschału tak jak kiedyś zrobił to wasz chrzestny ojciec. To jest znak tego że macie w sobie światło Chrystusa czyli światło jego nauki i z Nim chcecie iść przez życie.