Bez kategorii

W drodze do Lizbony – cały dzień u Niepokalanej w Lourdes

Wielu z nas w miesiącu maju klękało przy naszej parafialnej Grocie Massabielskiej bocznego ołtarza, wpatrując się w Maryję i słuchając o świętych, którzy Ją ukochali. Naszym pielgrzymom teraz jest dane być tam osobiście.

Sobota, dzień Maryi, a my dzień u Niepokalanej w Lourdes rozpoczęliśmy Mszą świętą skoro świt… Rozważanie Ewangelii o Kanie Galilejskiej dla Młodych – ks. Ariel Stąporek.

Ewangelia pokazuje nam w jaki sposób zachować dobre wino do końca… Nawet wy drodzy młodzi z którymi pielgrzymujemy na spotkanie z Ojcem świętym do Lizbony dobrze wiecie, że dobrze stawia się najpierw dobre wino… Łatwo jest się pokazać z dobrej strony na początku! Tak wyglądały wasze początki w szkole, w różnych przyjaźniach, relacjach. Na początku się bardziej staramy, pokazujemy to lepsze nasze oblicze, ale potem jak już to oblicze zostanie przyjęte ,zaakceptowane to później już jest różnie. To często później wychodzą od nas te gorsze postawy, to gorsze wino.

Cud w Kanie Galilejskiej, o którym słuchamy w tym niezwykłym miejscu jakim jest miejsce objawień Matki Bożej w Lourdes pokazuje nam jak zachować dobre wino, aż do końca. To znaczy właściwie pokazuje nam bardziej w jaki sposób Maryja pomaga każdemu z nas; i mnie, i tobie zachować to dobre wino do końca życia.

Trzy rzeczy o roli Maryi w twoim życiu pokazuje ta Ewangelia. Po pierwsze, to że Ona  jest tam obecna. Pierwsze zdanie mówi była tam Matka Jezusa dopiero później na to wesele zaprosili ci, którzy je organizowali Jezusa i jego uczniów. Maryja tam po prostu była. Dzisiaj w swojej drodze do Lizbony na spotkanie z Ojcem świętym i młodym Kościołem zobacz Maryję obecną w twoim życiu. Może często nie zauważoną, może nie zaproszoną, może nieuświadomiona w twoim życiu jest ta Jej obecność. Ona jest tak jak twoja mama, choć jesteś wiele kilometrów od domu, ona tutaj jest przy tobie, bo myśli cały czas co się z tobą dzieje. Tak samo z macierzyńską miłością jest przy tobie Maryja.

Po drugie – zobaczcie, że chociaż głównymi bohaterami tej Ewangelii powinni być państwo młodzi którzy przeżywają swoje wesele w Kanie, to ci właśnie państwo młodzi i wszyscy wokół nich w ogóle nie wiedzą co się dzieje na tym weselu. Bawią się, są pochłonięci rozrywką. Natomiast nie wiedzą, że brakło wina. To co jest najważniejsze, co jest prawdziwe widzi tylko Maryja. Stajesz tu dzisiaj przed Maryją, która widzi czego w twoim życiu brakuje. Ty wiesz czasami, że czegoś ci brakuje w życiu, ale Maryja widzi głębiej i Maryja widzi te rzeczy, których naprawdę ci w życiu brakuje; może wiary, może miłości do drugiego człowieka, może zdolności do poświęcenia, ofiary z siebie, może wielu innych bardzo ważnych rzeczy. Proś Matkę Bożą tutaj, patrząc na Jej figurę w Grocie Massabielskiej, tak jak kiedyś mała Bernadeta, żeby zobaczyła czego w twoim życiu najbardziej potrzeba, o co tak naprawdę musisz się modlić i to co pierwsze przychodzi ci do głowy, to co jest najgłębszą i najważniejszą potrzebą Twojego serca i o to się módl w tym wyjątkowym miejscu.

W końcu zobaczcie, że Maryja działa ale bardzo pięknie ta Ewangelia pokazuje jak działa – to nie ona załatwia wszystko. Ona tylko robi dwie rzeczy widząc brak nowożeńców w Kanie Galilejskiej – idzie do Jezusa i prosi: zobacz wina nie mają – zadziałaj, zrób coś, objaw moc swojej chwały, ale zaraz wraca do sług mówi zróbcie wszystko cokolwiek wam powie. I to się dzieje tutaj! Maryja widzi to czego w twoim życiu najbardziej potrzeba i stoi teraz przed swoim Synem, który za chwilę stanie tu na ołtarzu w Najświętszej Eucharystii i prosi Go o cud o przemianę twojego serca ale zaraz przychodzi do ciebie i mówi zrób Wszystko cokolwiek ci powie Posłuchaj Go we wszystkim, bo On doprowadzi cię do tej przemiany. Jesteśmy na tym miejscu dzięki Bożej łasce, aby doświadczyć w sposób szczególny opieki Maryi aby się Jej zawierzyć.

Niech w ten dzień dzisiejszy, który tak wcześnie w tym świętym miejscu zaczynamy pomoże wam odkryć tę świętą obecność Maryi, która jest waszym życiu, która widzi czego potrzebujecie, która wstawia się za nami i prosi ciebie byś zawsze w swoim życiu we wszystkim słuchał Chrystusa.

Po śniadaniu wyprawa w Pireneje, w jeden z najpiękniejszych zakątków Europy – CIRQUE DE GAVARNIE (Cyrk lodowcowy) położony w Parku Narodowym Pirenejów. (Czyżby nasza Dolina Chochołowska, czy Kościeliska😊)

Po południu czas w Sanktuarium już inny niż rano… Gwarno i pełno ludzi… Spotykamy Dom rodzinny Bernadetty, wchodzimy do Bazyliki, stajemy przy świecach modlitewnych i chorych wiezionych do Groty.

Patrzymy na Bazylikę znad rzeki Gawe… Słychać modlących się Polaków. Jest nas tutaj sporo.

 

Nasza Droga Krzyżowa, a w jej czasie ciepły, letni deszcz…

I cała nasza pielgrzymia Grupa dwóch autokarów…

Godzina 21.00 – uczestniczyliśmy w przepięknej modlitwie różańcowej i procesji ze świecami

 

Pozdrawiamy Parafię i życzymy błogosławionej niedzieli. Przed nami jutro Hiszpania.