Bez kategorii

W dzień Odpustu uczyliśmy się odkrywać KIM JEST MARYJA?

W tym roku 10 września świetowaliśmy Parafialny Odpust… Kulminacją była uroczysta Suma o godz. 11.00.

Przy ołtarzu stanęli: Celebrans ks. prałat Czernik, kaznodzieja ks. Paweł Tomala, kapelan sióstr Klarysek z Kęt ks. Józef Lach SCJ i nasz ksiądz proboszcz Zdzisław Grochal. Nad całością Liturgii czuwał wikariusz ks. Ariel Stąporek.

Do światyni przyszły poczty sztandarowe: obu Szkół, Młodzieżowej Drużyny  Pożarniczej, Straży Pożarnej i Górników. W oprawę liturgiczną zaangażowała się Służba Liturgiczna, kantorka Karina Skwarczyńska, pan organista Szczepan Cieslik, dzieci z powstającej grupy oazowej przy parafii i nasza  tegoroczna Jubilatka – Orkiestra Dęta, a dzisiaj usługiwał nam jako kościelny (często też gości jako organista)  pan Tomasz Kucewicz.  W procesji dzieciaki sypiące kwiaty i dzwoniące dzwonkami, niosące poduszki, Panie z KGW, Zespół Porąbczanie, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea,  Stowarzyszenie Cudownego Medalika oraz liczni Parafianie i Goście. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać za zaangażowanie i wspólną modlitwę.

Kazania głosił na wszyskich Mszach świętych wikarisz z  Leśnej – ks. Paweł Tomala. Tutaj znajdziemy fragment, a dalszą jego część zamieścimy w powstającym, kolejnym numerze Syganturki.

Godnie uczcijmy Narodzenie Bożej Rodzicielki Maryi
sercem i duszą śpiewajmy chwałę Chrystusowi
w to święto –  Uroczystość Boga Rodzicielki Maryi.

Tym większe i wznioślejsze święto iż cieszymy się, że ta parafia nosi jej wezwanie, a pobożny lud od lat gromadzi się w urokliwym kościółku nad brzegiem Soły, w otoczeniu licznych wzgórz, aby śpiewać Ave Maryja. Kim jest Maryja?    Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, co mówi nam Kościół o Matce Bożej może najpierw pomyślmy? Kim Maryja jest dla mnie? Warto by na to pytanie odpowiedzieć sobie przy okazji dzisiejszej uroczystości. Jakie miejsce w moim życiu ma Maryja? Co prawda pochodzę z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale od najmłodszych lat byłem przez babcię prowadzony do kościoła w Rajczy, do sanktuarium Pani Kazimierzowskiej – Matki Bożej z warkoczem. To przez babcię byłem chyba na wszystkich nabożeństwach fatimskich co miesiąc. Potem kiedy niespodziewanie zmarła, kiedy jechałem w dniu jej pogrzebu, mijając kościół w Rajczy; mówię do Maryi – tak przez całe życie mnie tu babcia prowadziła, to proszę Cię pozwól mi opanować emocje, łzy  abym mógł godnie odprowadzić swoją ukochaną babcię. Do roku pochowałem 3 dziadków, ale z jakimś wielkim spokojem z takim przeświadczeniem, że ona jest blisko mnie. Maryja, która jakoś sprawdziła się w moim życiu.

.

Kim jest więc Maryja? Powiemy o tym, że jest Najświętsza lub Przenajświętsza, o innych powiemy, że są świętymi. To już wskazuje na jakąś wyjątkowość Tej osoby, że jest arcywzorem, ideałem człowieka. Człowieka takiego, jakiego chciał Bóg. Więc jeśli mamy tak wyjątkową osobę, to możemy na Nią patrzeć, mówić i robić wszystko tak,  jak Ona robiła. Święty znaczy tyle co być blisko Boga, święty znaczy tyle, co mieć wielką zażyłość z Bogiem, a taką na pewno była Matka Boża. Jeśliby pokusić się o takie porównanie, że Pan Bóg musi mieć takie dwa obrazy –  jacy jesteśmy i jacy być powinniśmy; ma wzór i ma rzeczywistość, ma projekt i budowę, wiemy, że te dwa obrazy czasem się rozlewają. W obrębie całej ludzkości tylko ta jedna osoba Maryja posiada całkowitą zgodność między planem, a wykonaniem,  między marzeniem, a biegiem życia i tą osobą jest Maryja. Wzór i kopia były doskonałe nie do podrobienia.  Maryja jest dokładnie taka jak była przewidziana, zaplanowana i wymarzona melodia jej życia.
Kim więc jest Maryja? Dlaczego ją czcimy, czy nie wystarczyłby nam sam Jezus? Oczywiście, że wystarczyłby, ale jeśli możemy mieć więcej to czemu nie chcieć więcej. Bóg swojej hojności daje nam tak wiele wzorów do naśladowania, więc chyba lepiej nawet po ludzku mieć więcej niż mniej. Jezus daje wzór niedościgniony, wzór świętości, ale dzisiaj byśmy powiedzieli, że żył On jak singiel, wędrowny kaznodzieja, a Maryja realizuje swoją świętość zupełnie w innym wymiarze. W wymiarze rodziny – mamy, żony stąd Maryja dla wielu jest ideałem kobiety, matki, wychowawczyni. Maryja która jakoś sprawdziła się w moim życiu, która sprawdziła się w życiu naszego narodu, bo nie sposób mówić o Polsce pomijając obecność Maryi. Chociażby patrząc na Jasną Górę i potop szwedzki, stąd tak lubimy pielgrzymować do Jej Sanktuariów. I wy pielgrzymuje przecie i po Polsce, i za granicą. Maryję pokochali porąbczanie, bo jej kult szerzy się nie tylko w tej świątyni ale i na Trzonce, Wielkiej Puszczy, Kozubniku i zapewne w tych wielu kapliczkach, które są rozsiane po waszej parafii. I za tą wierność Maryi, wierność Bogu, wierność Ewangelii i ideały jakie przekazali wam wasi rodzice i dziadkowie. Za to, że dzisiaj z nami nie wstydzą się swojej wiary Górnicy, Strażacy , Społeczność szkolna, niech Pan Bóg wam wynagrodzi i błogosławi.