AKTUALNOŚCI

Uroczystość Chrystusa Króla i św. Cecylia…

O godzinie 11.00 w naszym było kościele uroczyście… Bo to ostatnia niedziela Roku Liturgicznego… Za tydzień już ADWENT…
Chrystusowi Królowi i świętej Cecylii – patronce muzyki kościelnej wyśpiewywał porąbczański chór „Zasolnica”…Stąd dziś takie dwie myśli:

KRÓLOWAĆ ZNACZY SŁUŻYĆ!

Co to ma wspólnego ze świętem Chrystusa Króla? To, że Chrystus też jest dla nas przykładem dobra, miłości, bezinteresowności, ale także asertywności, szacunku i myślenia. Chce, by każdy z nas, Jego wzorem, postępował podobnie. Wtedy będziemy mogli poczuć się po królewsku – bo DOBRY  KRÓL sam najpierw trzyma się ustalonych przez siebie praw i zasad.  W przedszkolu takie oto opowiadanie towarzyszyło nam w tym tygodniu.

 

A to nasza Eucharystia – dziękczynienie… Pomyśl za co chcesz podziękować dzisiaj…

ŚWIĘTA CECYLIA PATRONKĄ …

Jest jedną z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa. Była nadzwyczajnej urody. Nie zawahała się jednak stracić swojego życia w młodym wieku, po to, by zyskać wieczną młodość w Chrystusie. Olśnieni urodą św. Cecylii, oprawcy prosili ją, by nie narażała swojego życia. Miała wówczas odpowiedzieć: Nie lękajcie się spełnić nakazu, bowiem moją młodość doczesną zamienicie na wieczną młodość u mego oblubieńca, Chrystusa.

U schyłku średniowiecza uczyniono św. Cecylię patronką śpiewu, muzyki kościelnej, chórów i organistów. Legenda głosi, że Święta grała na organach wodnych, instrumencie będącym wówczas w Rzymie wielką rzadkością, bądź na harfie.

Życzymy więc naszym Panom Organistom i Chórowi „Zasolnica” radości z wychwalania Pana przez piękno śpiewu i tak jak mówi dzisiejsze święto – służby na wzór Chrystusa Króla.