AKTUALNOŚCI

Głowna myśl naszych RORAT odkryta ze św. Franciszkiem – Każda Ziemia może być Święta

Trzy przesłania św. Franciszka dla nas wszystkich, nie tylko dla dzieciaków…Święty Franciszek po to zbudował tą pierwszą szopkę w Greccio przed 800 laty, żeby ludzie wszystkich czasów, w każdym roku, w każdym wieku, w każdym miejscu na świecie mogli spotkać na nowo Jezusa. W czasie tych „Rorat 2023” Święty Franciszek chce nam przypomnieć 3 najważniejsze momenty z życia Jezusa, które bardzo czcił.
Było to Narodzenie Jezusa w ubogiej w stajence… Bardzo często o tym myślał, modlił się rozmyślając o Bożym Narodzeniu. Drugi moment – Święty Franciszek bardzo czcił mękę Pana Jezusa; Jego drogę krzyżową, Jego śmierć na krzyżu… Modląc się jakby szedł po Jego śladach. Lubił wyobrażać sobie te sceny które i my znamy z 14 stacji Drogi Krzyżowej. Aż w końcu trzecia rzecz najważniejsze dla niego to była Eucharystia. Święty Franciszek miał bardzo głęboką cześć dla Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Kiedy wędrując po świecie, odwiedzając różne parafie głosił Ewangelię to miał taki zwyczaj, że wchodząc do kościoła podchodził do ołtarza i sprawdzał obrus na ołtarzu, czy jest czysty, czy księża którzy służą przy ołtarzu dbają o Jezusa w Eucharystii.  Bo miłość, także nasza miłość wzajemna w rodzinie wyraża się w rzeczach prostych. Święty Franciszek sprawdzał czy w danym kościele dba się o potrzeby Jezusa, czy On godnie przychodzi na ołtarz.  Było dla niego odrażające, że może być brudny obrus w kościele, że może być kościół zaniedbany, bo przecież to tutaj Bóg schodzi codziennie na ziemię. Tutaj na OŁTARZ PAN JEZUS PRZYCHODZI TAK SAMO JAK W BETLEJEM. Możecie być blisko Niego jak pasterze, możecie być blisko niego jak Maryja i Józef. Nawet szczególnie jak Maryja, bo ona przyjęła go i nosiła pod swoim sercem. Wielu z was się przygotowuje do pierwszej Komunii.  Niektórzy są dopiero w swoim roku po pierwszej Komunii i  to jest to doświadczenie Maryi. Przyjmujecie Jezusa do serca możecie być blisko Niego tak jak Maryja. Możecie być nawet bliżej niż pasterze.  Święty Franciszek bardzo chciał uwrażliwić ludzi na to, aby odkrywali Jezusa w każdej Mszy świętej. Jego obecność wyjątkową. Tak jak troszczył się o te zwykłe rzeczy jak obrus na ołtarzu, że musi być czysty tak wy troszczcie się, bo wasze uczestnictwo we Mszy świętej zawsze było dobre, zaangażowane, pobożne. Żebyście oczy mieli cały czas w Niego utkwione.  Franciszek spotkali żywego prawdziwego Jezusa. Takie spotkanie zmienia życie. I to nie jest spotkanie raz w roku, to jest spotkanie w każdą niedzielę, a nawet codziennie… Bo On codziennie przychodzi na ołtarzu w naszym kościele. Tegoroczne Roraty przeżywaliśmy  pod hasłem KAŻDA ZIEMIA MOŻE BYĆ ŚWIĘTA, czyli nasza porąbczańska ziemia może być święta. Bo od kiedy w Porąbce jest kościół, od kiedy Bóg schodzi tutaj na ziemię to trzeba nam ciągle odkrywać Emmanuela – Boga z nami. Boga, który jest zawsze z nami od 1907 roku… To wtedy został poświęcony nasz kościół… Może warto tą datę też pamiętać…

Jutro WIGILIA… 3 MAŁE ZAPROSZENIA..
Poadwentowe pytanie na jutro: co sprawdzał Święty Franciszek w kościele, wędrując ze swymi Braćmi Mniejszymi po świecie? Wylosujemy 2 osoby, które uroczyście przeniosą św. Franciszka do naszej szopki.
Przynosimy jutro na Mszę św. o godz. 11.00 nasze domowe Dzieciątka Jezus, uroczyście je pobłogosławimy oraz zadanie specjalne… Przysyłamy zdjęcie naszej szopki domowej, tej którą udało nam się złożyć w czasie Rorat we własnej aranżacji domowej na adres e – mail parafii:  kontakt@parafiaporabka.pl
Mamy już ŚWIATŁO BETLEJEMSKIE, można zabrać przynosząc ze sobą lampkę lub znicz.
ZAPRASZAMY!