AKTUALNOŚCI

Wspominamy pielgrzymkę do świętej Rity w dzień jej odpustu…

W środę, 22 maja b.r. miała miejsce parafialna pielgrzyma do Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Wyruszyliśmy autokarem z biurem Cedron, z modlitwą i pieśniami Maryjnymi na ustach, pod duchową opieką naszego księdza proboszcza Zdzisława Grochala.

Po drodze odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, w której szczególnym kultem otaczana jest łaskami słynąca Pieta Limanowska – drewniana figura Matki Bożej Bolesnej z Jezusem, znajdująca się w ołtarzu głównym. Wnętrze bazyliki zdobią charakterystyczne dekoracje figuralne, wykonane m.in. z masy betonowej. Uwagę przyciągają również liczne polichromie, witraże, rzeźby i mozaiki, a zwłaszcza kompozycja „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”.

Kolejnym przystankiem na naszej drodze był ołtarz polowy w Starym Sączu, gdzie 25 lat temu, podczas pielgrzymki do ojczyzny Mszę św. sprawował św. Jan Paweł II. Był tutaj czas na zwiedzanie  i podziwianie wspaniałej konstrukcji w podhalańskim stylu i na spacer do centrum miasta.

Podczas spaceru mogliśmy podziwiać urokliwy rynek Starego Sącza z zabytkową studnią pod starą lipą niczym z Czarnolasu jak i pięknie odnowione kamieniczkami wokół.

Następnie udaliśmy się do znajdującego się niedaleko Rynku przy Pl. Św. Kingi Klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Klasztor założyła w 1280 roku właśnie ta Święta, która również została klaryską i w klasztorze znajduje się jej grób. Klasztor klarysek w Starym Sączu jest szczególnym miejscem poświęconym pamięci św. Kingi, będąc księżniczką pogardziła bogactwem oraz zaszczytami i wybrała proste, skromne życie. Przez większość swojego życia wspierała biednych, cierpiących i strapionych. Po św. Kindze pozostało również znane ze swojej cudownej mocy źródełko gdzie ludzie obmywali chore części ciała, głównie oczy i odchodzili wyleczeni. Źródełko odwiedziliśmy w drodze powrotnej do ołtarza polowego, a tam czekał na nas smaczny posiłek.

Droga do Nowego Sącza przebiegła przy odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego dlatego bardzo szybko dotarliśmy do celu naszej pielgrzymki jakim był  Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, który od  2019 roku jest  Sanktuarium Świętej Rity – patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. Po zwiedzeniu ogrodu różanego i wysłuchaniu historii życia św. Rity, zaopatrzeni
w  czerwone róże, udaliśmy na Mszę św. odpustową, poprzedzoną Nabożeństwem do św. Rity
i  „Majówką”. Po Mszy św., na zakończenie odpustu, Bractwo św. Rity zaprezentowało inscenizację pt. „O święta Rito, oblubienico droga, wstawiaj się za nami”. Homilia, jak i wszystkie wydarzenia
w Sanktuarium były dla nas ogromnym przeżyciem, które mogliśmy jeszcze przeżywać w drodze powrotnej do domu podczas wieczornych modlitw.

Relacja: p. Dorota Płonka