AKTUALNOŚCI,  KATECHEZA RODZINNA,  MODLITWY

Ależ to WIECZERNIKÓW będzie w Porąbce…

Wielki Czwartek – to dzień kiedy dziękujemy Bogu za dwa sakramenty ściśle ze sobą zjednoczone: KAPŁAŃSTWA I EUCHARYSTII. W tym roku nasze domy stają się wieczernikami. To w nich chcemy czytając Ewangelię wrócić do sali na górze, gdzie Jezus obmył nogi swoim uczniom, później wziął chleb i go połamał mówiąc To jest Ciało moje i podał kielich mówiąc To jest Krew moja.

Od kilku lat kilkaset osób z naszej wspólnoty podejmowało się modlitwy od Wielkiego Czwartku przez miesiąc za konkretnego księdza. Mogliśmy zabrać wizytówkę z jego imieniem. W tym roku, chcemy to kontynuować choć w inny sposób. Zapraszamy DO MODLITWY ZA KAPŁANA pracującego w naszej parafii (dziś, czy w minionych latach) lub z niej pochodzącego. A znakiem podjętej modlitwy niech będzie informacja skierowana do Niego może przez smsa, maila, czy na fb.

Kapłani będą sprawować LITURGIĘ WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz. 18.00 w naszym kościele, a my w naszych DOMOWYCH WIECZERNIKACH podejmijmy wspólną modlitwę. To pierwszy moment Triduum Paschalnego, ostatnich momentów przed świętowaniem Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Przygotujmy, jeżeli jeszcze nie zagościł w naszym domu stół – ołtarzyk, a na nim krzyż, świecę i Pismo Święte. Kiedy idziemy na Mszę Świętą do kościoła stajemy wobec STOŁU SŁOWA BOŻEGO i STOŁU EUCHARYSTII. Tak namacalnie możemy u siebie doświadczyć tego pierwszego STOŁU ze Słowem Bożym, a do tego drugiego STOŁU – Eucharystii możemy podejść przez transmisję i Komunię Świętą Duchową. W przeżywaniu modlitwy domowej będzie nam pomagał nie tyle ekran transmisji, ale Pismo Święte i krzyż oraz przygotowane na ten dzień materiały. Zobacz.

Po zakończeniu  wieczornej modlitwy sprzątnijmy stół. Zdejmijmy z niego obrus, kwiaty, ewentualne ozdoby. Niech pozostanie nagi i pusty, jako domowy symbol ciemnicy. Jeśli mamy z czego ją upleść w ciągu dnia, możemy położyć na nim koronę cierniową. Można też położyć symboliczny pęd róży, albo akacji z kolcami.

Jezus noc po Wieczerzy Pańskiej spędził w Ogrójcu, a potem aresztowany w ciemnicy, w samotności i opuszczeniu – na modlitwie za swoich uczniów. W ciszy, przy zapalonej świecy, przy pustym stole, symbolizującym domową ciemnicę można podjąć wieczorną, albo poranną modlitwę za tych, których kochamy.

Wielu z nas w czwartkowy wieczór  albo w Wielki Piątek towarzyszyło Jezusowi w ciemnicy kościoła – zdjęcia powyżej niech nam o tym przypominają.

To, jak może wyglądać przeżywanie Triduum Paschalnego w domu, wśród najbliższych, w rodzinie, jak wytłumaczyć dzieciom niemożność uczestnictwa w liturgii w kościele, jak rozmawiać o najważniejszych tajemnicach chrześcijaństwa… Zobaczmy film przygotowany przez bielską wspólnotę „Miłość i Łaska Chrystusa”.

Adresowany jest on przede wszystkim do rodziców i małżeństw.
Jak cieszyć się Triduum w czasie izolacji i obostrzeń związanych ze stanem epidemii?


Materiały ze strony www.diecezja.bielsko.pl

 

Zapraszamy do dzielenia się przeżywaniem rodzinnym Triduum Paschalnego przez utrwalenie na piśmie, a może i na zdjęciach swoich refleksji. Można je przesłać na E – mail Parafii. ZAPRASZAMY.