AKTUALNOŚCI,  KATECHEZA RODZINNA,  MODLITWY

Co PRZYNOSI nam MARYJNY MAJ? Propozycje spotkań z Maryją… Litania z porąbczańską przyrodą…

Tegoroczny maj…  Znajdziesz tu propozycje jak go zagospodarować z Maryją, aby karmić naszego ducha. Pierwszą zachętą niech będą słowa Papieża Franciszka, który ponawia szczególną prośbę…

Postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania różańca w domu. Można to uczynić razem lub samemu, zadecydujcie w zależności od sytuacji, doceniając obie możliwości. Ale w każdym przypadku jest pewien sekret, aby to uczynić: prostota; i łatwo znaleźć, także w Internecie, dobre wzorce modlitwy, które można zastosować.”  Tutaj znajdziemy modlitwy przygotowane przez Papieża.

Na Jasnej Górze 3 maja w trudnym czasie epidemii, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Włączajmy się w naszych domach w ten akt zawierzenia. Oddajmy też na nowo nasze Rodziny pod panowanie Matki Bożej. TEKST ZAWIERZENIA

W naszej polskiej tradycji miesiąc maj wiąże się z nabożeństwami majowymi… W kościele i przy kapliczkach… Zachowując wszystkie zalecenia sanitarne na „dzisiaj”  zapraszamy do modlitwy.

Dzieci klas 5 i 6 w tym czasie zdalnego nauczania wyszły ze swymi telefonami zachwycić się pięknem wiosennej przyrody… wyszły i miały za zadanie zilustrować przyrodą wybrany przez siebie fragment Ewangelii św. Mateusza w ramach Tygodnia Biblijnego. Z ich „zachwytów” zrodziła się myśl, aby przygotować majową porąbczańską LITANIĘ MATCE BOŻEJ, aby stała się ona zaproszeniem i zachętą do naszej modlitwy. Razem z kwiatami z naszych ogrodów, w NASZYCH RODZINACH podejmijmy majową modlitwę.

Wyłowione propozycje z Internetu:

W godzinie Apelu  Jasnogórskiego jesteśmy zaproszeni do włączenia się w apelowe czuwania z rozważaniami tajemnic różańcowych. Wydarzenie nosi nazwę „Błękitne rozważania”, a jego organizatorami są Fundacja „Spotkajmy się Pod Jerycho”, Wspólnota Lilia oraz Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie.

 

Rozważania będą transmitowane codziennie o 21:00 do końca maja pod linkiem dostępnym na kanale Fundacji oraz na Facebooku. 

Chwalcie łąki umajone…

Śpiewa ziemia, niebo całe

Hołd oddaje Ci Maryjo

Nawet każde dziecko małe

Tyś Królową Polski, świata

My Twe dzieci i poddani

Swoje serca słabe, kruche

Niesiem Tobie dzisiaj w dani

Przyjm modlitwy wyszeptane

Które z głębin serca płyną

W czas pandemii i kryzysów

Zagrożenia nas ominą.

Ks. Zdzisław Grochal