AKTUALNOŚCI,  KATECHEZA RODZINNA

BOŻE CIAŁO 2020 – CZTERY PROCESJE wokół naszego kościoła

« z 17 »

 

Wszystko w tym roku jest INNE… I Komunia Święta w naszej Parafii na półmetku... Zamiast procesji Bożego Ciała jedną z tras przez wioskę – CZTERY UROCZYSTE PROCESJE wokół kościoła po każdej Mszy Świętej tego dnia… I przyozdobione okna naszych domów…Nad wejściem do kościoła napis prowokujący do przemyśleń… Jaki znak przestankowy w tym zdaniu postawić?  Brzmi on NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ EUCHARYSTII… Czy postawisz tu kropkę, czy  wykrzyknik, a może pytajnik?

Słowa te mają swoje źródło w pierwszych wiekach chrześcijaństwa…Pliniusz Młodszy, rzymski gubernator Bitynii, napisał w 112 roku do cesarza Trajana list opisujący zwyczaje chrześcijan. Zauważył w nim, że „zwykli oni gromadzić się zawsze tego samego dnia przed wschodem słońca i śpiewać razem hymn do Chrystusa, którego czczą jako boga”. Niedziela była dla chrześcijan dniem świętym, w którym gromadzili się na Eucharystii… Regularne świętowanie dnia Pańskiego wymagało od chrześcijan pierwszych wieków pokonania wielu trudności. Nie był to dla nich dzień wolny,a w dodatku trwały rzymskie prześladowania. Dlatego właśnie gromadzili się jeszcze przed wschodem słońca. Dla Pliniusza, pogańskiego pisarza i urzędnika, to właśnie sposób przeżywania niedzieli był wyróżnikiem chrześcijan, cechą ich stylu życia, którą uznał za coś zasadniczego dla nich. Woleli raczej ponieść śmierć, niż opuścić niedzielną Eucharystię. Oddali życie za Chrystusa, to jasne, nie za niedzielę. Ale związek niedzielnej Eucharystii z Chrystusem był dla nich nierozerwalny i oczywisty.

W ciągu wieków można znaleźć wiele świadectw umiłowania Eucharystii, aż po heroizm oddania za nią życia… Działo się to w 2007 roku,  w Mosulu  „Dom Boga nie może być zamknięty! – ksiądz odpowiedział dżihadyście i zginął jako męczennik Eucharystii.”przeczytać możesz o tym więcej

A jak to jest teraz u nas…W tym czasie pandemii? Jak mocne jest nasze pragnienie niedzielnej Eucharystii?

Cztery ołtarze związane mocno z Ewangelią, która była czytana przy nich… trzy na zewnątrz, ostatni w parafialnym Wieczerniku z fragmentem  słów Jezusa „Proszę, aby wszyscy stanowili jedno”... Świętowaniu sprzyjała też pogoda, chociaż ostatnio doświadczamy sporo deszczu… Deszczu, o który też prosiliśmy Bożą Opatrzność. A i nasze przyozdobione okna mówiły o zaproszeniu Jezusa. Poniżej kilka zdjęć, a pozostałe możemy zobaczyć na stronie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jezu, Tyś Wiecznym Kapłanem

Najwyższym, dziś Twoje święto,

Mojego życia Tyś Panem

Dziękczynienie rozpoczęto.

Bo za tydzień Boże Ciało

Jak w tym roku Cię uczcimy?

Chociaż wiernych będzie mało

Wiarę naszą odnowimy.

Tyś jest mocą swego ludu

Nie opuszczasz nas w cierpieniu,

Cieszysz się z każdego trudu

Podjętego ku zbawieniu.

04.06.2020. Porąbka; ks. Zdzisław G.