AKTUALNOŚCI

Wrześniowe IMIENINY NASZEJ PARAFII…

Niedziela 6 września w deszczowej aurze przyniosła kolejne parafialne świętowanie… Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystą Sumę Odpustową w intencji  parafialnej wspólnoty odprawił dziekan żywiecki – ks. Prałat Stanisław Kozieł. Słowo Boże w ciągu całego dnia rozważał dla nas ks. Paweł Wawak, nasz rodak.

Matka Boża ciągle jest obecna w życiu  Kościoła, ciągle jest obecna w naszym życiu. Doświadczamy tego ciągle na nowo  i my jako wspólnota tego parafialnego Kościoła. Przed 100 laty nasi przodkowie początkiem XX wieku postanowili właśnie Maryję Nowonarodzoną obrać jako Patronkę nowopowstałej Parafii w Porąbce. Śmiało można powiedzieć, że od początku powstania tej wspólnoty te losy Nowonarodzonej Maryi przeplatają się z  naszymi losami… To tutaj rokrocznie gromadzimy się by na nowo kultywować naszą tradycję, pobożność maryjną, która jest wyrażona chociażby przez modlitwę wielu Róż różańcowych, dbanie o przydrożne maryjne kapliczki, przy których odprawiamy nabożeństwa majowe i październikowe…

Narodzenie Maryi jest więc bardzo ważne… Trzeba sobie uświadomić, ze Ona jest początkiem naszej wiary, naszej codzienności… gdyby nie było Maryi, po co było by nam potrzebne narodzenie Jana…, gdyby nie było Maryi, nie narodził by się Jezus… Dlatego trzeba by popatrzeć na nasze życie przez pryzmat 3 sakramentów… Chrztu Świętego, Pokuty i Eucharystii, które były, są i będą naszym udziałem… Wielu z nas otrzymało tu chrzest…, przystępuje do kratek konfesjonału… i Ołtarza Pańskiego… Jesteś dzieckiem Pana Boga, stałeś się kimś ważnym i to od ciebie zależy kim będziesz, kim jesteś dzisiaj… POMYŚL.

(myśli z kazania ks. Pawła)