AKTUALNOŚCI

TEATRALNE SPOJRZENIE…

Zaproszenie od Szkoły Podstawowej nr 2.  ,,Teatr uczy nas żyć, a życie nas uczy udawać”
(J.Korczakowski). XI ogólnopolski Przegląd Teatrów Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich…

Już po raz jedenasty uczniowie ze szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich wzięli udział  w festiwalu teatru, jakim jest coroczny Ogólnopolski Przegląd Teatrów Szkół SPSK. Przed pandemią grupy biorące udział w przeglądzie miały okazję wystawiać swoje sztuki na deskach sceny Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie i być oklaskiwane przez swoich kolegów i koleżanki.  W tym roku, przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną, konkurs został przeniesiony do sieci. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest myśl:  Na skrzydłach wiary i rozumu unosi się prawda.  Słowa naszego papieża stały się inspiracją dla uczniów ze Szkoły  Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Porąbce-Kozubniku, którzy po raz pierwszy wzięli udział w przeglądzie z autorskim spektaklem naszej Pani polonistki mgr Barbary Miguły .  W sztuce zatytułowanej ,,Druga szansa” wystąpili uczniowie klasy VI i VII, którzy po otrzymaniu ról przygotowywali się do odegrania przedstawienia przed ,,okiem” kamery.  Ograniczenia związane z pandemią powodowały, że spotkania grupy aktorskiej nie zawsze odbywały się w pełnym składzie.  Niemniej, kiedy już udało się przezwyciężyć trudności, uczniowie nie mogli się nacieszyć swoim towarzystwem, a zabawa podczas nagrywania przedstawienia była wyśmienita.

Zaangażowanie młodzieży zostało zauważone i docenione przez jury przeglądu, które podczas uroczystej gali wręczyło kozubnickiej grupie ŻARliwi aż dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymała  Zuzanna Szymla- uczennica została uhonorowana w kategorii najlepszej aktorki, za doskonałe wcielenie się w trudną i złożoną rolę kobiety sukcesu. Drugie natomiast, to przyznanie przedstawieniu ,,Druga szansa” Srebrnej Maski, czyli drugiej nagrody festiwalu.

Włączenie się uczniów naszej szkoły do udziału w festiwalu świetnie wpisuje się w realizowaną przez Szkoły Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich  misję, opierającą się na założeniu, że pełnię rozwoju człowieka zapewnia oddziaływanie skierowane nie tylko na kształcenie, ale także na wychowanie. Niezwykle ważnym elementem w tym procesie jest możliwość kształtowania siebie na  płaszczyźnie formacji kulturowej, w ramach której następuje rozwój zdolności intelektualnych, kulturowych i twórczych. Poprzez zagłębienie się w pisanie scenariuszy,  grę aktorską, tworzenie kostiumów i scenografii, uczniowie rozwijają swe liczne talenty, o istnieniu których często sami nie mieli pojęcia. Uczą się przezwyciężać lęki, tremę czy przekraczać granice własnej nieśmiałości. Stają się twórcami nie tylko spektaklu, przy pomocy i pod kierunkiem nauczycieli tworzą i budują siebie – człowieka otwartego, pełnego szacunku dla innych kultur, a przede wszystkim świadomego swojego dziedzictwa w wymiarze wiary chrześcijańskiej i kultury narodowej.

Zapraszają więc nas do  zobaczenia swego spektaklu na STRONIE SZKOŁY.