Bez kategorii

O Maryjo witaj nam…Dzień Imienin naszej parafii

Przed ponad 100 laty nasi przodkowie zaprosili Maryję w tytule Narodzenia NMP do naszej wspólnoty parafialnej i tym samym do naszego kościoła. W niedzielę odkrywaliśmy przesłanie dla nas współczesnych parafian, a dzisiaj przyszedł czas na dziękczynienie.

Kiedy kilka lat temu spłonęła katedra Notre – Dame arcybiskup Paryża powiedział bardzo przejmujące słowa podczas pierwszej Mszy św. po pożarze: „nasza droga katedra nie została zbudowana dla najcenniejszych zabytków sztuki, dla świętych relikwii, ale została zbudowana dla kawałka Chleba.

I tak samo nasz kościół parafialny został zbudowany dla tego kawałka Chleba. Trwaliśmy dzisiaj od rana cały dzień na adoracji. Przychodziliśmy tutaj, aby się zatrzymać i dziękować, że Bóg zamieszkał pośród nas. Mamy korzenie, wyrastamy z konkretnej historii tych, którzy ten kościół budowli, upiększali. Parafia winna wracać do swoich korzeni, do swoich początków, bo jeśli tego zabraknie, to też trudno będzie z jej przyszłością. Sięgaliśmy również z dziećmi i młodzieżą do tego korzenia, którym było pragnienie przodków, „aby mieć kościół u siebie”, aby Bóg zamieszkał pośród nas.  Żeby tu było tabernakulum, żeby tu była ta żywa moc obecności Boga pośród ludzi. I z tego pragnienia zrodził się ten kościół i ta parafia. Modliliśmy się na tej adoracji, aby ten kościół nigdy ni był pusty.

Rozpoczęliśmy ten dzień od Mszy św. z poświeceniem ziarna siewnego, gdyż w tradycji polskiej dzisiejsze święto Narodzenia NMP nosi drugi tytuł – Matki Bożej Siewnej. Każde pokolenie musi siać, musi ciągle zasiewać ziarno  Słowa wiary wokół siebie. Ziarno symbolicznie rozdane dzisiaj niech będzie znakiem, że każdy z nas jest odpowiedzialny za sianie wokół siebie tej wiary. Musimy wiedzieć co mamy czynić – siać te małe drobiazgi wiary, te małe ziarna przez modlitwę, przez przekaz wiary, przez to, że będziemy tutaj przychodzić, przyprowadzać młodszych – dzieci, wnuki… katecheci z religii, ze szkoły, a rodzice i dziadkowie z domu. I wtedy to sianie przynosi owoce.

Zakończyliśmy uroczystą Mszą świętą koncelebrowaną odprawianą przez ks. kan. Eugeniusza Nycza i naszych księży rodaków – ks. Grzegorza Kierpca, ks. Grzegorza Piekiełkę, ks. Pawła Wawaka. A sprawowali oni Eucharystię za zmarłego w tym roku również rodaka ks. Kazimierza Wawrzyczka oraz w intencji księdza prałata Józefa Strączka w 6 rocznicę jego śmierci.

Mamy korzenie, wyrastamy z konkretnej historii i modliliśmy się dzisiaj, aby te owoce wiary i modlitwy w naszej wspólnocie były coraz większe i coraz obfitsze.