Bez kategorii

Dwa razy „M” w Krakowie…

Może zdziwieni tytułowym szyfrem? Ale szybko go rozwiążemy. Jedno „M” to MINISTRANCI,  drugie „M” to MARGARETKI. Wybrali się mali i dorośli na pielgrzymi szlak… Z ks. Arielem…

Sobota, 8 pażdziernika, piękne jesienne słoneczko i autokar z pielgrzymami pojechał w stronę Krakowa… A dokładnie w stronę Łagiewnik. Ale najpierw zatrzymał się na Białych Morzach…

Więc najpierw o Ministrantach… Ich droga to Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II, dalej nawiedzenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zdobycie Wawelu, a tam katerda, groby wawelskie  i oczywiście dotknięcie serca dzwonu Zygmunta, Rynek krakowski z kościołem Mariackim i Bramą Floriańską, Sukiennicami…

Starsi zaś porąbczańscy Pielgrzymi uczestniczyli w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka – ruchu osób modlących się za kapłanów.

Najpierw uczestniczyli w  nabożeństwie  ku czci Jana Pawła II w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, któremu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Następnie w procesji różańcowej pielgrzymi przeszli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie swoje świadectwo wygłosiła Louise Ward – założycielka Apostolatu Margaretka.

 

Eucharystię dla pielgrzymów sprawował bp Jan Zając. W czasie homilii zwrócił uwagę, że Matka Boża była pierwszą, która troszczyła się o Apostołów, dlatego jest wzorem duchowości dla Apostolatu Margaretka. Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wskazał też na św. Siostrę Faustynę, która jest wzorem wspólnoty modlitwy za kapłanów. – Wasza modlitwa wielu kapłanów umocniła, podniosła z upadków, pomogła wypełniać Boże plany mimo trudności, oskarżeń i ludzkich słabości.

Apostolat Margaretka to ruch osób modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jego podstawową komórką jest tzw. margaretka. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza – każda w jednym dniu tygodnia.

Ze strony  Apostolatu Magaretka pochodzi poniższy film obrazujący wielkie dzieło modlitwy za kapłanów. Może i Ty zobaczysz.