Bez kategorii

Rekolekcje już za nami, ale Wielki Post trwa…

Ks. Paweł Tomala z Leśnej ubogacił nas dzisiaj rozważaniem Bożego Słowa podczas porannych Mszy świętych..

Przed Mszą św. rodzinną dowiedział się, że naszą tradycją jest kazanie z dziećmi… Podjał ks. Paweł z powodzeniem to  wyzwanie…

Najpierws pytanie ks. Pawła do dzieci… na poczatku Mszy ks. Proboszcz zapowiedział jakie mamy dziś wspomnienie… Odpowiedź z maleńką podowiedzią była: dobrego więźnia, wreszcie dobrego Łotra…, który według dzieci o poprosił Pana Jezusa, aby mógł iść do nieba…  Nawet w tym ostatnim momencie życia jest możliwe, że człowiek się nawraca. O tym nawracaniu pewnie dużo było w tym Wielkim Poście, na niedawno skonczonych rekolekcjach….

Druga rzecz, która nas dzisiaj interesowała to Ewangelia…  dowiadujemy się że Jezus miał przyjaciół, Jedenemu z nich – Łazarzowi coś się stało; umarł…. I chociaż Pan Jezus wiedział wcześniej, że choruje, ale nie zmienił swoich planów i dopiero po 4 dniach od tej wiadomości poszedł do przyjació…. Jezus odczekał te 4 dni czemu bo Żydzie wierzyli, że 3 dni po śmierci w ciele jeszcze jest dusza, więc gdyby zrobił to szybciej to mogłoby się okazać, że zarzuciliby  Mu – tak do końca to nie była śmierć. Ale już mamy 4 dni po śmierci, to już na pewno nie żyje.

Dlaczego Jezus odkłada to przyjście? Jezus odkłada to przyjście do swojego przyjaciela, bo ma się w Nim objawić Boża chwała.  Bo ludzie mają uwierzyć w Niego dzięki temu, że wskrzesił kogoś, kto niemożliwe było, żeby wstał z grobu. Pan Jezus zwleka z tym przyjściem do do Łazarza, bo sam chce umrzeć,  bo On wie o swojej śmierci. Kiedy Pan Jezus uzdrowił Łazarza z Jerozolimy przychodzą  donosiciele; takie skarżypyty,  którzy powiedzieli w Jerozolimie, że Pan Jezus dokonał cudu, dokonał wskrzeszenia. Wtedy w Jerozolimie zbiera się Wysoka Rada, na której pada to zdanie „lepiej aby umiarł jeden człowiek niż cały naród”. To konsekwencja właśnie tego cudu sprawiła, że Jezus pójdzie na śmierć. Oni już wtedy zdecydowali trzeba go zgładzić. Jezus chce umrzeć za mnie, za ciebie, za waszych rodziców, za każdego z nas osobno. On już wie co go czeka i chce, żeby to się już spełniło.  Po to przyszedł na ten świat. On nie chce umrzeć bo lubi śmierć, bo lubi ból. Ale Jezus wie, że ta Jego śmierć przyniesie niesamowite skutki.

I jeszcze jedo pytanie – czy coś się zmieniło w wystroju kościoła od tamtej niedzieli ? Dzieci z łatwością dostrzegły fioletowe zasłony na krzyżach…. Wszystkie zasłony znikną w Wielki Piątek. Wtedy będziemy adorować Krzyż Pana Jezusa,  będziemy całować jego święte rany . Ale dzisiaj te zasłona i dzisiaj Pan Jezus nam mówi tyle – nie patrz na krzyż – ja już zrobiłem wszystko co mogłem.  Ja za Ciebie już umarłem na krzyżu popatrz teraz na siebie co ty zrobiłeś do tej pory w tym Wielkim Poście ?

Z jednej strony ta Ewangelia mówi o śmierci Łazarza, a tak naprawdę mówi o śmierci Jezusa. Jan ewangelista jak będzie opisywał grób Pana Jezusa powie to samo, co o grobie Łazarza. Że była to pieczara, a na niej kamień … Pieczara na dwa  piętra w dół,  jaskinia do której po stromych schodach się schodziło. Pan Jezus nie schodzi do Łazarza. Krzyczy z góry na niego.   Pan Jezus nie zszedł na dół po Łazarza, nie wyniósł go na ramionach jak dobry pasterz. Owinięta chusta wokół głowy, płótna wokółl ciała. To jest obraz człowieka, który jest zniewolony grzechem. Co robi grzech z nami? On nas związuje tak, że nie możemy się ruszyć czasem. Potrzebujesz czasu by wyjść z tego swojego dna,  na który cię grzech rzucił, bo jesteś skrępowany jak Łazarz . Może któryś grzech tak cie niszczy, że się wstydzisz patrzeć na innych, może na siebie w lustro.

Dzisiaj dostajemy Słowo Boże przepiękne –  mamy wyjść z tych naszych dołów, bo Pan Jezus zrobił już wszystko co mógł.  Gdyby nie Jego słowo donośne w grób, to Łazarz dalej by tam leżał. Ale Pan Jezus nie chce śmierci nikogo –  ani łotra,  ani nikogo z nas . Więc potrzeba by umarło w nas coś, co ma umrzeć – grzech . Kedy zostaliśmy ochrzczeni bo po raz pierwszy umarliśmy dla świata,  umarł w tobie grzech pierworodny ,stałeś się nowym człowiekiem bo to otrzymałeś tą nową szatę więc żyj prawdziwie żyj jak człowiek który ma takiego Boga, który może nawet cię wyciągnąć z 2 piętra w dole.  I to jest piękno tej Ewangelii .