Bez kategorii

Róże św. Rity i w naszej parafii.

Święta Rita – żona, matka, zakonnica może być patronką na trudne czasy… Jej życiorys możesz znaleźć TUTAJ. 

Dlaczego róże św. Rity?

Ostatnie cztery lata życia były dla Rity czasem bardzo trudnym – ze względu na chorobę nie mogła wstawać z łóżka i była całkowicie zdana na pomoc współsióstr. W styczniu 1457 r., na pięć miesięcy przed jej śmiercią, doszło do niezwykłego zdarzenia.

Chorą Ritę odwiedziła dawna sąsiadka z Roccaporeny – Rita podzieliła się z nią pragnieniem zobaczenia żywej róży i skosztowania owocu figi. Kobieta nie potraktowała jej słów poważnie, ponieważ… była zima! Po kilku dniach, gdy przechadzała się obok ogrodu ujrzała rozkwitający kwiat róży. Przyniosła ją Ricie razem z dwoma owocami fig, które również znalazła w jej rodzinnym ogrodzie.

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 r. Już kolejnego dnia po jej śmierci miały się dziać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych.

To właśnie na pamiątkę „cudu róży” do dziś 22 maja każdego roku poświęca się tzw. Róże św. Rity. Kwiaty te mają być znakiem duchowej bliskości świętej patronki od spraw trudnych. Pozostawia się je dla siebie lub przekazuje osobom doświadczających życiowych przeciwności. Przybywający przywożą ze sobą jedną różę więcej, żeby pozostawić ją św. Ricie jako wyraz wdzięczności.

(za www.stacja7)

A może taka muzyczna refleksja…