AKTUALNOŚCI

DROGA CAMINO w drodze na ŚDM

Myślę, że każdy słyszał o Drodze Camino… do katedry z grobem św. Jakuba Większego w Hiszpanii. Zapoczatkowało ją przybycie tu pierwszego udokumentowanego pielgrzyma, francuskiego biskupa w X wieku. I odtąd ludzie wędrują w poszukiwaniu Boga, w intencjach dziękczynnych, z prośbami, osobistymi intencjami; jak to na pielgrzymkach bywa. Nasi Pielgrzymi własnie tam dzisiaj byli i nam relacjonują.

Dzisiaj nie tylko jazda autobusem, ale i piesza pielgrzymka. Jesteśmy przecież na drodze do św. Jakuba. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest również symbolem pielgrzymów i żółtymi strzałkami. (oczywiście zakupy też musiały być 😉)

Wchodziliśmy do Katedry północnym najstarszym wejściem.

Ołtarz główny i trzy figury Apostoła: Święty Jakub rycerz walczący z poganami w obronie Hiszpani, Święty Jakub pielgrzym i Święty Jakub jako biskup siedzący na swojej katedrze biskupiej

Poniżej grób biskupa który w IX w. Odnalazł zapomniany grób Apostoła św. Jakuba Większego.
Według legendy apostoł prowadził działalność misyjną wśród Celtów  zamieszukących Pówysep Iberyjski, ale zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie. Jego ciało zostało przeniesione jednak na te tereny, ale przez wieki zapomniano o jego grobie. Jak głosi tradycja, pewien Pustelnik podczas swoich poszukiwań w nocy widział deszcz gwiazd spadających na pobliskie wzgórze. Podzielił się swoją wizją z miejscowym biskupem Teodomirem z Iria, który zleciwszy zbadanie sprawy, odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki męczennika. Wybudowano w tym miejscu kościół, a nazwa Compostela (pochodzi z łacińskiego campus stellae – co oznacza pole gwiazd)

Schodzimy do grobu św. Jakuba pod ołtarzem (ale to już bez zdjęć) , a później do Jego figury po schodach, aby z intencją sie do niego przytulić. Nasze oczy dostrzegają również największą kadzielnicę świata zwana Botafumeiro. To właśnie w Santiago pierwszy raz użyto kadzielnicy. Aż 8 mężczyzn potrzeba by rozkołysać ją pod sufit tą –  ma 60 kg. Dzisiaj grzecznie „stoi” i czeka na uroczystość.

Katedra i jej plac oraz drzwi święte otwierane w latach świętego Jakuba oraz miejscowe Muzeum Katedralne.

Mszę świętą przeżywaliśmy w kościele ojców Franciszkanów. Na ostatnim zdjęciu w bocznym ołtarzu Święty Jakub i msza święta ku Jego czci jeszcze w oktawie Jego święta które trwa w Santiago.

I wyruszyliśmy w stronę Portugalii… po przekroczeniu granicy dostaliśmy w prezencie jedną godzinę – cofamy zegarki 😊.

A w drodze śpiew… , a takze ćwiczymy obecny Hymn ŚDM…

Pierwszym przystankiem Portugalii było Porto… Zwiedzamy go w czasie cudownego rejsu statkiem po rzece Duero…

Wypłynęliśmy najpierw wzrokiem na ocean, aby na następnym przystanku nad nim stanąć.