AKTUALNOŚCI

Trzecia KATECHEZA i DROGA KRZYŻOWA

Dzisiaj Pierwszy Piątek sierpnia… Nasi Pielgrzymi przeżywali wiele czasu na skupieniu i modlitwie. Zobaczmy czym się z nami dzisiaj dzielą.

Noc dzisiejsza była krótsza za sprawą nocnego powrotu z Fatimy… Więc kawusia i słodkie specjały portugalskie…

Powitaliśmy wśród nas ks.bp Grzegorza Suchodolskiego (stoi na czele Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży)

Tak oto sam się przedstawił – jestem biskupem od 3 lat, jestem trochę owocem czasów pandemii i muszę wam powiedzieć że kiedy arcybiskup zadzwonił do mnie 3 lata temu, żeby przekazać właśnie informację, że papież Franciszek mianował mnie biskupem pomocniczym w mojej rodzinnej diecezji siedleckiej, to nawet sobie zażartował i powiedział: słuchaj Gregorio ty organizowałeś od lat spotkania dla milionów młodzieży i zostajesz mianowany biskupem w Polsce wtedy kiedy w kościele w naszej Ojczyźnie może być tylko po 5 osób. Dla mnie zabrzmiało to troszeczkę humorystycznie, ale to pokazuje pewną prawdę o Kościele, że Kościół nie może pozostać tylko masowy, że Kościół do pełnego swojego kształtu potrzebuje małej grupy, małych wspólnot. (Jak to postrzega, rozwinął w dalszej katechezie)

I dalej jak każdego dnia modlitwa do Ducha Świętego… Ewangelia na dziś – Magnifikat, a w nim dzisiejszy temat  Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się go boją. Skoro miłosierdzie to po katechezie adoracja i okazja do spowiedzi, do której zaprosił młodych i sam spowiadał ksiądz biskup.

Msza święta i dokończenie obrazu zwieńczyło tą część dzisiejszego dnia.

Kiedy patrzymy na nasze dzieło to widzimy nasze 3 konferencje… Bóg podarował nam świat, w którym jesteśmy – to wszystkie kolory zieleni. Kolor żłóty i okna to symbol zadanego przez Boga budowania relacji  między sobą, między ludźmi, a kolor czerwony dachu, to Boża miłość, Boże Miłosierdzie, którym nas Bóg obdarza i do niego zaprasza.

Trzeba nam jeszcze zapamiętać i ją realizować PROŚBĘ do nas, młodych BISKUPA GRZEGORZA.

Kościół nie może pozostać tylko masowy, że kościół do pełnego swojego kształtu potrzebuje małej grupy, małych wspólnot. Używam tego właśnie skojarzenia, żeby powiedzieć każdemu z nas tutaj obecnych, że to doświadczenie Kościoła powszechnego, które przeżywamy tutaj na Światowych Dniach Młodzieży jest przecudowne. To jest taki Kościół którego pragniemy, do którego tęsknimy.  Taki właśnie z bezpośrednimi relacjami z ludźmi z całego świata, gdzie są wszystkie języki, a językiem wspólnym jest język radości, język miłości, wspólnego śmiechu, wspólnego tańca wspólnego uwielbienia Jezusa. Kiedy wrócimy do codzienności naszego życia, Kościołów macierzystych, parafii wspólnot, duszpasterstw, z których jesteśmy nie będziemy mogli żyć tylko wspomnieniami i zdjęciami z których pewnie mamy wiele na wszystkich naszych profilach. Trzeba nam zastanowić się  jak przenieść to doświadczenie pięknego Kościoła powszechnego na doświadczenie własnego Kościoła.

Biskup Grzegorz przywołał spotkanie Arcybiskupa Grzegorz Ryś, który mówił do młodych zgromadzonych na Polskiej Lizbonie; kiedy wrócicie do domu twórzcie małe grupki, spotykajcie się nad słowem Bożym, spotykajcie się na adoracji, spotykajcie się na Eucharystii,  spotykajcie się w małych grupkach, bo papież Franciszek powiedział, że nasza wiara musi być konkretna.

I dalej zachęcał – Kiedy wrócicie do domu zapukajcie do drzwi swoich proboszczów zapukajcie do drzwi swoich duszpasterzy, nie wiem czy was przyjmą, ale mam nadzieję, że tak. Powiedzcie wróciliśmy z Lizbony, byliśmy na Światowych Dni Młodzieży, w Kościele, który odkrywaliśmy z młodymi całego świata z papieżem Franciszkiem, z naszymi księżmi opiekunami i chcemy  razem zastanowić się jak z naszej parafii zrobić Dom dla  Młodych. Zachęcał, aby naśladować Maryję… Maryja poszła i zapukała do domu Elżbiety… nie bójcie się i wy pukać, niech ten głos pukania rozbrzmi we wszystkich parafiach… Rozważajcie JAK STWORZYĆ Z PARAFII DOM.

Druga część dnia to nasze pierwsze doświadczenie Lizbony…, krótkiepoznanie z miastem i zdecydowaliśmy się przeżywac Drogę Krzyżową na stadionie – Polska Lizbona.Park Edwarda pękał w szwach i tonął w słońcu.

Tak naprawdę to Park Edwarda VII był początkiem Światowych Dni Młodzieży. 14 maja 1982 roku tutaj spotkał się młodzieżą Portugalii podczas swej pielgrzymki dziękczynnej do Fatimy w pierwszą rocznicę zamachu na Jego życie. To tutaj „zakiełkowała myśl” o powołaniu tego wielkiego święta Młodych, które przezywamy po raz 37.

 

W rozważaniach młodzi opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, łącząc swoje cierpienia z tymi, jakich Chrystus doświadczał w drodze na Golgotę. Odkrywaliśmy i my swoje doświadczenia.

 

DROGA KRZYŻOWA w TVP

https://vod.tvp.pl/programy,88/swiatowe-dni-mlodziezy–lizbona-2023-odcinki,677667/odcinek-1,S01E01,677706

 

Jutro pożegnanie z Cartaxo,  Msza święta dziękczynna za wspólne bycie razem, wzajemne ubogacenie i piknik. Udamy się na wydarzenia centralne, czuwanie i Mszę świętą posłania w niedzielę.