Bez kategorii

Słońce świeciło na Campo da Graça, ale i w SERCACH PIELGRZYMÓW

Zadedykowaliśmy dzisiaj naszym Pielgrzymom fragment pieśni… „Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada; Nie pozwól nam przespać poranka”. I otrzymaliśmy taką odpowiedź o godz. 6.00 rankiem:

Nie da się przespać… Raczą nas muzyką… Zachwycający wschód słońca na horyzoncie…Wstaje najważniejszy dzień naszego pielgrzymowania, a w nim Msza święta Posłania z papieżem Franciszkiem

 

I nasza grupa… U nas słoneczko i przyjemnie wieje od rzeki Tag…

Misjonarka z Brazylii pracująca kiedyś w Polsce w Zgromadzeniu. Rozmawiała z nam troszkę po polsku, podarowała opaski na rękę.

Eucharystia… Homilia Papieża 3 słów…

Myśli Papieża Franciszka z dzisiejszej homilii: (zpisujemy dla Młodych do dalszego przemyślania  już wtedy, gdy powrócą)

Słowa apostoła Piotra na Górze Przemienienia po tych intensywnych dniach chcemy uczynić własnymi: „Panie, dobrze nam tu być!” (Mt 17, 4). Piękne jest to, czego doświadczyliśmy z Jezusem, to, co przeżyliśmy razem i jak się modliliśmy. Ale po tych dniach łaski zadajemy sobie pytanie: co zabieramy ze sobą, powracając w doliny codziennego życia?

Opierając się na usłyszanej Ewangelii chciałbym odpowiedzieć na to pytanie trzema czasownikami: jaśnieć, słuchać, nie lękać się

JAŚNIEĆ!   Przyjaciele, my również potrzebujemy kilku przebłysków światła, aby stawić czoła mrokom nocy, wyzwaniom życia, lękom, które nas niepokoją, ciemności, którą często widzimy wokół siebie. Ewangelia ukazuje nam, że to światło ma imię. Tak, tym światłem, które przyszło oświecić świat jest Jezus (por. J 1, 9).
Obyście zawsze jaśnieli tą miłością, jaśnieli Jezusem, „światłością świata” (J 8, 12)!

SŁUCHAĆ! Na górze obłok świetlany osłania uczniów, a głos Ojca wskazuje, że Jezus jest umiłowanym Synem. Polecenie Ojca jest proste i bezpośrednie: „Jego słuchajcie” (Mt 17, 5). To wszystko: wszystko, co jest do zrobienia w życiu chrześcijańskim zawiera się w tym słowie, ostatnim słowie, które Ojciec wypowiada w Ewangelii św. Mateusza: Jego słuchajcie. Słuchać Jezusa, rozmawiać z Nim, czytać Jego Słowo i wprowadzać je w czyn, iść za Nim. Jakże pięknie jest słuchać Jezusa, słuchać siebie nawzajem i wzrastać w dialogu, w świecie, w którym tak wielu podróżuje zamkniętych w swojej samotności, myśląc tylko o sobie.

NIE LĘKAĆ SIĘ!  Są to ostatnie słowa, jakie Jezus wypowiada na górze, aby zachęcić przestraszonych uczniów: „Wstańcie, nie lękajcie się!” (Mt 17, 7). Teraz, gdy mieli przedsmak chwały paschalnej, gdy zostali skąpani w boskim świetle i usłyszeli głos Ojca, uczniowie mogą zejść z góry i stawić czoła wyzwaniom, jakie czekają na nich w dolinie. Dla nas też tak jest: jeśli pielęgnujemy światło Jezusa i Jego słowa, możemy iść przez życie każdego dnia z sercem wolnym od lęku.

Rozesłanie i powierzenie Młodych Matce Bożej. Następne spotkanie Młodych RZYM 2025 – Rok Jubileuszowy, a następne  ŚDM w SEULU 2027.

Czas było opuszczać to miejsce Parku Tagu… Posiłek przed drogą, a i sama droga trudem,  szliśmy w słońcu ze wszystkim, co mieliśmy; plecakami, karimatami i „całodobowym czuwaniem”…

Doszliśmy do naszego autokaru… Jedziemy na północ –  do  Peniche, miasteczka oddalonego od Lizbony około godzinę jazdy… A tam odpoczynek… ale żeby był piękny łodzią motorową przeprawa na Archipelag Berlengas... Piękne widoki, cudowna woda, humory dopisują…

I ostatnie zdjęcie na portugalskiej ziemi… Nocą jedziemy do BARCELONY