AKTUALNOŚCI

Kosz jabłek i świece we wspomnienie św. Błażeja

Świąteczna dekoracja zniknęła 🙂 Jakoś pusto zrobiło się w kościele, ale czy pusto? W tabernakulum czeka codziennie Pan Jezus i dwa razy w ciągu dnia schodzi na ołtarz w czasie Mszy świętej… Kościół daje nam również wielu świętych patronów, by nam towarzyszyli dzień po dniu. Patron dzisiejszego dnia 3 lutego to…

ŚWIĘTY BŁAŻEJ…

Był biskupem Sebasty, miasta leżącego na terenie dzisiejszej Turcji. Umarł jako męczennik ok. 316 roku. Późniejsza tradycja opowiada, że święty uzdrowił dziecko bliskie uduszenia z powodu ości, która utknęła w gardle. Dlatego czcimy dziś św. Błażeja jako patrona od chorób gardła.

W jego wspomnienie święci się świece i jabłka, kapłan udziela specjalnego błogosławieństwa mówiąc:

Przez wstawiennictwo św. Błażeja, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Błogosławieństwa te noszą nazwę SAKRAMENTALIA. Sakramentalia to ustanowione przez Kościół znaki, które służą uświęcaniu naszej codzienności. Są niejako „przedłużeniem” sakramentów, w których przyjmujemy Bożą łaskę. Sakramentalia nie udzielają wprost łaski Ducha Świętego, tak jak sakramenty, ale uzdalniają do jej przyjmowania i życia nią na co dzień. Poniższa fotografia poniekąd przypomina nam – Jeśli żyję z Chrystusem, jeśli do Niego należę, to wszystkie moje działania, gesty, wszystko co robię, ma być uświęcone Jego łaską i służyć mi do pogłębiania mojej więzi z Bogiem.