AKTUALNOŚCI

Środa Popielcowa – początek wielkopostnej drogi

W Środę Popielcową Kościół daje nam szczególne znaki, które mają pomóc w dobrym przygotowaniu i wyruszeniu w wielkopostną drogę.

Jednym z tych znaków jest popiół, którym po homilii kapłani posypują głowy, wypowiadając słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz.” Ks. Ariel podczas kazania zwrócił uwagę, że „Środa Popielcowa przypomina nam o tym, że jest Ktoś, kto w swojej ogromnej miłości wziął tę garstkę popiołu w swoje ręce i dał Ci życie. I dając życie, chce Ci przypomnieć, że powołuje Cię do czegoś więcej. Nie możesz żyć tylko dla tego, co stworzone, nie musisz żyć tylko dla tego, co ciągle masz w głowie i za czym ciągle biegasz. Zatrzymaj się i zobacz – Jestem. Chociaż w ukryciu, chociaż niepozorny, niezauważony w zabieganiu – Jestem.” Bez Boga i Jego miłości bylibyśmy tylko prochem.

Kolejne znaki znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii (Mt 6,1-6.16-18), która koncentruje naszą uwagę na Ojcu, który widzi w ukryciu. To trzy szczególne praktyki, które mają nam pomóc postawić Pana Boga na pierwszym miejscu. Bo chociaż Kościół zaprasza nas do podejmowania postanowień i przemiany siebie, to czas Wielkiego Postu powinien być czasem powrotu do Pana Boga, skupieniu na Nim i postawienia Go na pierwszym miejscu.

POST – w którym chodzi o to, żeby żyć bardziej świadomie, doświadczyć, że możemy żyć bez czegoś.  Rezygnując z czegoś, robi się w nas wolna przestrzeń; rezygnując z czegoś, mamy więcej czasu, więcej możliwości na pozostałe dwa uczynki.

MODLITWA – podczas której chcemy się spotykać z Panem Bogiem. W Wielkim Poście chodzi o to, by nie tyle mnożyć modlitwy, ale by odnowić jej jakość. Modlić się tak, by rzeczywiście spotkać się z Bogiem.

JAŁMUŻNA – to przestrzeń na spotkanie i wsparcie ludzi wokół nas. Nie chodzi tylko o ofiary pieniężne, ale również o dobre uczynki, ofiarowanie czasu i serca innym.

Celem wielkopostnej drogi nie jest skupianie się na sobie i własnym samodoskonaleniu, ale przede wszystkim szukanie i odkrywanie Boga oraz stawianie Go na pierwszym miejscu poprzez post, modlitwę i jałmużnę. Droga ta prowadzi do Świąt Zmartwychwstania – by Chrystus mógł zmartwychwstać w nas.

Ksiądz Ariel podkreślił, że chociaż każdy z nas podejmuje wysiłki osobiście, to czas Wielkiego Postu przeżywamy razem jako wspólnota Kościoła. Tak ważna jest wzajemna modlitwa na tej drodze.

Przed ołtarzem NSPJ można podjąć się dwóch dzieł duchowych na okres Wielkiego Postu: wstrzemięźliwości od alkoholu przez Wielki Post w intencji osób uzależnionych oraz postu ścisłego (jak w Środę Popielcową) lub o chlebie i wodzie w jeden wybrany dzień tygodniaofiarujemy go za ludzi, którzy oddalili się od Boga i dawno nie korzystali z sakramentów.

Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne, ku czci Męki pana Jezusa. Drogi Krzyżowe w piąteko 17:15 dla dzieci oraz o 18:30 dla dorosłych. Dzieci w czasie Dróg Krzyżowych będą zbierać kostki które stworzą krzyż paschalny. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 17:30. Przypominamy, że za każde pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej można otrzymać odpust zupełny.