AKTUALNOŚCI

Sobotnia wyprawa Służby Liturgicznej i Oazy Dzieci Bożych.

Radośnie być we wspólnocie… doświadczaliśmy super wycieczki… kierunek Piekary Śląskie… Chociaż deszczowa, kwietniowa aura i tym razem płatała nam figle wyruszyliśmy odważnie autokarem „Wypłyń na Głębię” z Biura Podróży Via Travel…

Już w Piekarach powitała nas Pani Przewodnik, aby zabrać na wędrówkę poprzez  historię tutejszego Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej…

Ciekawe opowieści o historii tego miejsca… ikona Matki Bożej z XV wieku, nieznanego autora uśmiecha się z ołtarza, ale czy to ta na pewno? To nie ta pierwsza, to jej kopia… 🙂  Pierwotny wizerunek Maryi znajduje się obecnie w Opolu, a w Piekarskim Sanktuarium cześć odbiera tzw. „udana kopia” pochodząca z wieku XVII.

Pani Przewodnik  w ciekawy sposób „przetestowała” naszą dziecięcą wiedzę… Nie rozpoznaliśmy postaci kard. Augusta Hlonda, nuncjusza apostolskiego, późniejszego papieża Piusa XI, który ufundował złote korony papieskie dla Maryi i Jezusa… ale z radością rozpoznaliśmy kolejną postać – to św. Jan Paweł II, który nazwał Matkę Bożą Piekarską Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej…

 

Eucharystię przeżywaliśmy również poniekąd „historycznie”… Razem z uczestnikami sympozjum naukowego poświęconego kapelanom katyńskim, a w szczególności ks. mjr. Jerzego Wrazidło… Otrzymaliśmy od ks.  płk SG dr Zbigniewa Kępy z Ordynariatu Polowego poniższe zdjęcia, za które serdecznie dziękujemy…

Po Mszy świętej – wędrówka kaplicami Kalwarii Piekarskiej…

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Planetarium w Chorzowie... I tu mogliśmy patrzeć w stronę nieba… ale trochę bardziej naukowo… Św. Jan Paweł II mówił „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Tego właśnie w dzisiejszej wyprawie doświadczaliśmy… 

Do zobaczenia na kolejnym „wypadzie”… Ciekawi jesteśmy, gdzie ks. Ariel nas zabierze. DZIĘKUJEMY.