AKTUALNOŚCI

Nasze STRAŻE POŻARNE u Maryi

Już tradycją naszych Straży Pożarnych jest uczestnictwo we Mszy świętej w naszej świątyni, w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Jest to dzień poprzedzający wspomnienie św. Floriana Patrona Ochotniczej Straży Pożarnej. Tak było i w tym roku. Ksiądz Proboszcz Zdzisław Grochal odprawił Mszę świętą w ich intencji i wygłosił kazanie.

 

Maryja jest przedziwną pomocą i obroną od początku istnienia naszej Ojczyzny. Obok imienia chrześcijanina – miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego jest miłość do Maryi. Już 400 lat za niedługo będzie kiedy król Jan Kazimierz ustanowił Najświętszą Maryję Pannę Królową swoich państw i szczególną orędowniczką Królestwa Polskiego składając swe śluby we Lwowie. Święty już papież Jan XXIII postanowił, żeby Maryja Królowa Polski była główną patronką naszej Ojczyzny. Stajemy dzisiaj wraz z Maryją przy krzyżu naszego Zbawiciela, aby uczyć się od niej bycia przy Jezusie… Ona nie zdezerterowała, pokazała jak trzeba  trwać przy Nim do końca.

I my dzisiaj słyszymy, że Jezus mówi do ucznia „oto Matka twoja”…  Dzisiaj też razem z Druhami Strażakami z Porąbki i Wielkiej Puszczy, którzy dzisiaj są tu wraz ze swymi rodzinami chcemy być tymi uczniami Jezusa i wziąć Maryję do siebie. 1720 lat temu, bo w 304 roku narodził się dla nieba przez męczeństwo święty Florian, żołnierz rzymskich legionów. Owszem możemy parafrazować, czy on jak święty Jan wziął też Maryję do siebie żeby służyć Chrystusowi i innym. W XII wieku sprowadzono jego relikwie do naszej Ojczyzny do Krakowa i to relikwie są także w konfesji świętego Stanisława na Wawelu, więc ten szczególny patron wpisuje się także w historię Polski.

Co daje nam jeszcze do rozważenia dzisiejsza liturgia? „Znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia”. Przychodzi mi taka myśl właśnie związana z tą barwą ognia i ze smokiem, czyli czymś co jest przeciwnikiem Maryi, przeciwnikiem Chrystusa. Jest znakiem tego, co niszczy, co zabija nie tylko dobytek, rzeczy materialne ale przecież zdrowie i życie człowieka. Ogień ma też inne znaczenie, jest ogniem Ducha Świętego. Tego Ducha, który daje życie, życie Boże w nas. I tego ognia trzeba nam się trzymać.

Trzeba ufności Bogu, nie wolno nam stchórzyć, ale Bogu się zawierzyć, a on ześle ocalenie. Kiedy patrzymy na to wszystko, co dzieje się w naszej Ojczyźnie, w świecie nie wolno nam zwątpić w pomoc Maryi, w przedziwną jej opiekę i obronę w każdym naszym powołaniu: rodzinnym kapłańskim, zawodowy, w tej posłudze i powołaniu także Strażaka. Życzymy Wam, miejcie zawsze w sercu Jezusa, jego Matkę, przykład waszego Patrona. Niech prowadzi Was do tej walki o dobro, o miłość, o piękno, o zwycięstwo nad złem, nad niebezpieczeństwem, nad ogniem i nad śmiercią.

Dziękujemy DRUHNOM i DRUHOM od najmłodszych do tych w sile wieku za obecność w życiu naszej parafii, wszelką posługę, ofiarną pomoc i zaangażowanie w naszej wiosce. Życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki św. Patrona w tej pięknej służbie dla wspólnego dobra.